تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - خدا حافظی سه صفر از پول ملی کشور قطعی شد

خدا حافظی سه صفر از پول ملی کشور قطعی شد

 

نوع مطلب :اقتصادی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

سال نود سال تحولات پولی و بانکی
خدا حافظی سه صفر از پول ملی کشور قطعی شد
 
حذف سه صفراز پول ملی از موضوعاتی بوده كه همواره موافق و مخالف جدی در اجرا داشته به طوری كه عده ای آنرا یكسره اشتباه و باعث تورم بیشتر دانسته و برخی آنرا یكی از اهرم های كارآمد برای پایین آورن نرخ تورم می دانند.
خبرهای دریافتی حاكی است برداشتن سه صفر از پول ملی در كارگروه مربوطه نهایی شده و این طرح برای اجرا در سال آینده آماده می شود.
به گزارش جهان پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها كه بخشی از طرح تحول اقتصادی دولت بود زمینه ها برای اجرای سایر بندها آماده شده و به زودی بخش های دیگری از طرح تحول به اجرا گذاشته می شود.
قسمتی از این طرح به تحول در نظام بانكی مربوط است كه اصلی ترین بحث در این كارگروه حذف سه صفر از پول ملی برای كاهش بار تورمی است.
حذف سه صفراز پول ملی از موضوعاتی بوده كه همواره موافق و مخالف جدی در اجرا داشته به طوری كه عده ای آنرا یكسره اشتباه و باعث تورم بیشتر دانسته و برخی آنرا یكی از اهرم های كارآمد برای پایین آورن نرخ تورم می دانند.

مخالفین اجرای این طرح معتقدند حذف صفرها سبب می‌شود برخی اسكناس‌های ریز و سكه‌های مورد استفاده فاقد ارزش شوند. آنان براین باورند كاهش تعداد صفرهای اسكناس‌ با ارزش‌گذاری پول ملی ارتباطی ندارد و با این كار هیچ تغییری در بهبود شرایط اقتصادی ایجاد نمی‌شود و فقط نابسامانی به وجود می‌آورد. علاوه بر اینكه در جامعه تنش ایجاد می‌كند و اتفاق اقتصادی ویژه ای را در پی ندارد و تا مردم خود را با اسكناس‌های تازه هماهنگ كنندجامعه دچارتلاطم خواهد شد. به اعتقاد این گروه این امر نه‌تنها در كاهش تورم و تقویت ارزش پول ملی نقشی ندارد بلكه باعث افزایش تورم می‌شود؛ زیرا ارزش اسكناس را كاهش می‌دهد.

موافقین طرح نیز بر این باورندكه در شرایط فعلی كاهش صفر از واحد پولی كشور نسبت به راهكار‌های دیگر كنترل نقدینگی و كاهش نرخ تورم ارجحیت دارد، زیرا باعث صرفه‌جویی و راحت‌تر شدن مبادلات می‌شود. آنها می‌گویند حذف صفرها باعث كاهش حجم اسكناس در دست مردم و كاهش صف پشت گیشه‌ها برای شمارش پول و جمع‌آوری دستگاه پول‌شمار و كاهش هزینه چاپ اسكناس می‌شود.

تعداد كشورهایی كه تا كنون اقدام به صفرزدایی از پول ملی خود كرده‌اند به ۵۰كشور رسیده كه در این مدت دولت ها ۲۷۲ عدد از صفرهای پول ملی خود را كنار گذاشته‌اند. با در نظر گرفتن تعداد صفرهای حذف‌شده از پول‌های ملی، كشورهای درحال‌ توسعه با حذف ۲۱۱ صفر در رتبه نخست، كشورهای توسعه‌یافته با حذف ۳۶ صفر در رتبه دوم و كشورهای تازه استقلال‌یافته با حذف ۲۵ صفر در رتبه سوم قرار دارند.
اگر این طرح سال آینده در ایران اجرا شود می تواند زمینه ساز تحولات اقتصادی دیگری در كشور باشد.
منبع : جهان نیوز
همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها