تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - وعده ها پشت سر هم

وعده ها پشت سر هم

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

وعده ها پشت سرهم

 

آخر سال برای خبرنگاران روزهای پرکاری است . تمام  سازمان ها و نهاد ها بابرگزاری مصاحبه های مطبوعاتی و ارائه عملکرد یک ساله خود ، از خبرنگاران می خواهند که پیام های اطمینان بخش مسئولین را منعکس کنند

بیچاره روزنامه نگاران و خبرنگاران شبیه میرزا نویسانی می شوند که باید اطاعت امر کنند.

وضعیت مطبوعات  

بسی جای خوشحالی است که امروزه اکثر افراد ،  روزنامه نگاری را به عنوان یکی از شغل اصلی خود انتخاب کرده اند. اما عدم توجه اکثر روزنامه نگاران به نقد و تفسیر و تحلیل  کمی نگران کننده است.

دیگر مثل گذشته کمتر کسی پیدا می شود بر اساس نیازسنجی مردم قلم به دست بگیرد و درد ها و مشکلات و دغدغه های مردم را بازگو کند.

در گذشته روزنامه به عنوان یکی از نیاز های اساسی مردم به شمار می رفت  تمام مردم از وضعیت و اتفاقات موجود در شهر و کشور خود و حتی کشور های دیگر با خبر بودند . قهوه خانه ها پاتوق روزنامه خوانان بود. افراد با اندک سواد خویش  با صدای بلند خبر های روزمره را برای شهروندان خود قرائت می کرد.

فیلمی که ساخته  می شد کارگردانان  و نویسندگان نگران بودند از این که ،عکس العمل روزنامه نگاران و مردم چه خواهد شد .

اما امروزه با رویه ای که پیش رو داریم روز به روز منجر به کاهش  عمر مطبوعات می شویم .

 

یک روزنامه برای مردم تبریز کفایت می کند

علی جوانی 25 ساله چند دقیقه ای جلوی یکی از دکه های روزنامه فروشی تیتر روزنامه ها را می خواند تبسمی می زند و یک مجله مربوط به اس ام اس را می گیرد و به راه خود ادامه می دهد. او معتقد است یک روزنامه در شهر تبریز کفایت می کند چرا که خبر ها و گزارش ها عین هم هستند فقط جای فعل و فاعل فرق می کند

 روزنامه مورد علاقه من کو؟

اسلام مردی 45 ساله بعد از نگاه کردن به رسانه های مکتوب بدون خرید روزنامه یا مجله ای از کنار دکه روزنامه فروشی بی تفاوت عبور می کند 

 . از او میپرسم نشریه مورد علاقه شما چیست . می خنددو می گوید: اهل روزنامه خوانی نیستم فقط از روی عادت و تجدید خاطرات گذشته نگاهی به نشریات می اندازم .

می پرسم این دکه روزنامه فروشی چه خاطراتی را یاد آوری می کند ؟ تبسمی می کند می گوید تا سال 64 به طور مرتب روزنامه ها را مطالعه می کردم و خبر ها را برای همسرم قرائت می کردم . اما اکنون چنین روزنامه وجود ندارد . هیچ خبر نگاری شبیه خبرنگار مورد علاقه من نیست . خبرنگاران جوان فقط با کلمات بازی می کنند.

همیشه به روزنامه ها نگاه می کنم تا شاید یکی از آنها متفاوت باشد

 با گفتن این که هوا سرد است متوجه می شوم علاقه زیادی به پاسخ گویی ندارد . اما سوال آخر را می پرسم .

از چه نظر متفاوت باشد؟ پاسخ می دهد : خدا وکیلی تو خود خبرنگاری ، تا حالا به غیر از انعکاس فرمایشات  مسئولین کدام دغدغه ها و مشکلات مردم را منعکس کرده ای . نیاز های مردم را شناخته ای .؟ وعده های مسئولین را پیگیری کرده ای ، هتل هفت ستاره باغلارباغی ، لایه کشی آسفالت، مترو ، ... کی تحقق پیدا می کند.

 چه کسی پاسخگوست

حق با این شهروند عزیز است . واقعا وظیفه ما خبر نگاران چیست . سوالات این شهروند عزیز را چگونه پاسخ دهیم کدام مسئولی پاسخ گو خواهد بود.

مسئولین روز به روز بر وعده های خود می افزایند اما زمان موعود بهانه ها پشت سر هم ، و برنامه های آنان به زمان دیگر موکول می شود.

انگار روز ها ، سال ها و ماه هادر تقویم مسئولین متفاوت با تقویم عموم مردم است . اکثر مسئولین سعی بر این دارند پروژه های خود را در مناسبت های خاصی به بهره برداری برسانند. این سال هم مانند سال های دیگر در برخی مناسبت ها قرار بود شاهد توسعه و پیشرفت عمرانی و اقتصادی استان باشیم اما متاسفانه همچنان باید منتظر باشیم چرا که بنا به گفته برخی  مسئولین ،آبادانی تبریز با سرمایه های خود مردم انجام خواهد گرفت و معلوم نیست این سرمایه ها چه زمانی انباشته می شوند تا منجر به آبادی تبریز شود.

برخی از مسئولین گله مندند که چرا باید نظرات افراد دیگر را منعکس کرد ؟

 مسئولی که علاقه ای به پاسخ گویی ندارد در قبال این ، وظیفه خبرنگار چیست ؟

از خیر این سوال بگذرد ؟ دروغ بنویسد یا نظر همکار ش را انعکاس دهد ؟

تا پروژه ای  مراحل مطالعاتی را طی کرد و زمان اجرای آن رسید نشست خبری برگزار می شود و طول و عرض و موقعیت و اعتبار و زمان بهره برداری آن گوش فلک را کر می کند.

بعد می گویند قرار نیست در زمان تعیین شده اجرا شود . اگر قرار را بر این گذاشته اید پس چرا زمان اجرا پرو ژه ها را اعلام می کنید . جای سوال است پروژه ای که مورد مطالعه قرا می گیرد . از چه نظر و چگونه مطالعه می شود .

کدام مسئول حاضر است جواب چرا های این مرد 45 ساله را پاسخ دهدهمه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها