تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - برترین اسامی سال 89 استان

برترین اسامی سال 89 استان

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

با خیالی راحت و آسوده ، فارغ از هرگونه ریا و نیرنگ ، بی خبر از محیطی که قرار است خود را با شرایط آن وقف دهی ، بی صبرانه لحظه شماری می کنی.

هر تیک تاک ساعت ،خبر رهایی تو از فضای تنگ و تاریک و قدم به سوی روشنایی و نور را نوید می دهد. هر از گاهی شیطنتت گل می اندازد  ، فال گوش  وا می ایستی، چیزهایی می شنویی اما برای تو نامفهوم و غیر قابل هضم است. 

تنها جنسیت تو مشخص است و پدر و مادر بی خبر از تو ، برنامه هایی ریخته اند . انتخاب نامی مناسب برای تو اولین برنامه آنهاست چرا که می دانند پیامبراکرم سفارش کرده " اولین بخشش و عنایت والدین  به فرزندان ، انتخاب نام نیکوست ".

اگر خوش شانس باشی به معنی و لفظ زیبای نامت وسواس خرج می دهند و اگر اقبال با تو نباشد ، نام گذاری های تحقیر آمیز و نکوهنده ات منجر به گرایش های منفی ، انزوا ، انتقام و پرخاشگری می شود.

آماری که از اداره کل  ثبت و احوال استان آذربایجان شرقی به دست آمده است ولادت در 8 ماهه سال 89  برابر با 45هزار نفر نشان می دهد که نسبت به سال 88 یک دهم درصد افزایش یافته است .

امیر خجسته روابط عمومی اداره کل ثبت و احوال استان آذربایجان شرقی در گفت و گویی افزود : در آبان ماه سال 89 مهدی و زهرا بیشترین فراوانی را در بین نام های منتخب این ماه داشته اند که این اسامی  به ترتیب با فراوانی 145 و 247 نفر نخستین نام های انتخابی آبان ماه 1389 می باشد.

وی مهدی ، علی ،  امیرحسین ، امیر رضا ، محمد ، رضا ، ابوالفضل حسین ، محمد رضا ، امیر محمد،  امیر مهدی ، عرفان ، هادی ، امیر علی ،طاها ، مبین ، علی رضا، حسام ،  سینا ، امیر را اسامی منتخب برای پسران در آبان ماه 89 دانست .

خجسته در ادامه گفت : زهرا ، فاطمه ، معصومه ، زینب ، کوثر، هستی ، اسما ، ستایش ، مهسا ، فاطمه زهرا ، مریم ، ثنا ، محدثه ، مهدیه ، حدیث ، حنانه ، مبینا ، اسرا ، رقیه ، ملینا ، آیسان ، آیلار و عسل اسامی دختران آبان ماه 89 می باشند.

حجت الاسلام نجف آقازاده، نماینده آیت الله العظمی مکارم شیرازی در تبریز دراین راستا می گوید: انتخاب نام نیکو در زندگی فردی و اجتماعی شخص  تاثیر گذار است و بهتر است اسامی فرزندانمان ،برگرفته از ائمه اطهار و اهل بیت باشد.
حجت الاسلام نجف آقازاده اظهار داشت :امروزه مردم نسبت به قبل از انقلاب ، اسامی فرزندان خود را از ائمه اطهار و اهل بیت پیامبر  انتخاب می کنند که این نشان دهنده دوستی با اهل بیت و توجه به سفارش رسول اکرم که فرموده است " کسی که چهار فرزند بیاورد و هیچ کدام را به اسم من نامگذاری نکند به من جفا کرده است ، می باشد.

وی خاطر نشان کرد : در فرهنگ مقدس اسلام سفارش شده که پیش از تولد فرزند ان ( دوران تکوین جنین و دمیدن روح در کودک) بهتر است پدر و مادر برای فرزندان چه دختر و چه پسر نامی تعیین کنند.

وی افزود: فرزندانی که سقط شده اند و اسمی برای آنها تعیین نشده در قیامت با نام عبدالله نامیده می شوند و در قیامت پدر را به علت عدم انتخاب نام فرزند مورد مواخذه قرار می دهند.

نماینده آیت الله العظمی مکارم شیرازی اذعان داشت : نام ها در تکوین شخصیت انسان تاثیر شگرف و انکار ناپذیر دارند به طوری که اعراب با نامگذاری فرزندانشان با اسامی از قبیل کلب ( سگ ) ، فهد (یوز ) ، نمر ( پلنگ ) ، دل دشمن را از هراس و ترس لبریز می کردند.

وی معتقد است چون اعراب مردان رزم و نبرد بودند و دائما به فکر غارت ، به همین جهت کسانی که چنین نامی داشتند بیشتر درنده ، شجاع و خونخوار بودند.

در جامعه شرق به ویژه در کشور های عربی همواره نام فرزند و پدر باهم هویت شخص را تشکیل می دهند و در جامعه سنتی ایرانی عمدتا نام اجداد ، بخصوص در میان سادات همواره در حال انتقال به نسل های بعدی است گرچه پس از انقلاب اسلامی ، گرایش به سمت نامگذاری های اصیل با بهره گیری از الگوهای اعتقادی گسترش یافت اما در نامگذاری های اصیل ، سال های اخیر ، دوباره گرایش های متاثر از غرب گرای متداول شده و نام هایی بی ریشه که پدر و مادر به معنای آن نیز واقف نیستند به کار گرفته می شود.برخی از پدر و مادران  به جای اندیشدین به بار ارزشی و تاثیر روانی آن در آینده ، به نادر بودن ، تازه بودن و استثنایی بودن آن می اندیشند . گاه دیده می شود پدر و مادر از این که در میان همسالان " همنام " فرزندشان نیست با تفخر و غرور یاد می کنند. در حالی که ممکن است همین نام احیانا در تقلید های سطحی اندیشانه نیز فراوان و عادی شود.

 

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها