تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - "نصر" از دیدگاه متخصصان روزنامه نگاری

"نصر" از دیدگاه متخصصان روزنامه نگاری

 

نوع مطلب :فرهنگی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

نصر نیوز: " نصر نیوز توانسته با بخش میهمان ویژه و وعده های روز شمارش نتیجه مطلوب تری را کسب کند"، " نصر نیوز حس مسئولیت مسئولان را برانگیخته است"، " پرداختن بیش از حد به ارزش شهرت برای مخاطبان خسته کننده است"، " ضعف عمده نصر در گرافیک و طراحی سایت است"، " مردم تریبون می خواهند" این جملات را می توان مهمترین نکات اظهار نظر تعدادی از متخصصان و فعالان عرصه ارتباطات در خصوص نخستین پایگاه خبری تحلیلی استان آذربایجان شرقی خواند.

به گزارش نصر نیوز، آغاز فعالیت این پایگاه خبری تحلیلی با حمایت فعالان رسانه ای استان در آذربایجان شرقی شرایطی را فراهم آورده است تا زمینه انعکاس خبرهای توسعه ای استان بیش از پیش در فضای مجازی که هم اکنون دارای پرجمعیت ترین جامعه مخاطب است فراهم شود.

خبرنگار نصر در گزارشی سراغ برخی از متخصصان روزنامه نگاری رفت و از آنان در خصوص فعالیت این رسانه نوپا پرسید.

*نصر زمینه ساز انعکاس خبرهای توسعه ای در استان
پیمان پاکزاد، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نصر نیوز را به عنوان بنگاه خبری و پایگاه تحلیلی در استان آذربایجان شرقی مفید دانست و گفت: در حال حاضر با خبر های تولیدی، بسیار تاثیرگذار بوده است.
وی نگاهی انتقادی به مباحث مختلف را یکی از مزیت های چنین پایگاه هایی دانست و گفت: با توجه به این که پایگاه های خبری وابسته به دولت نیستند می توانند با انتقاد های جامع و بدیع حس کنجکاوی مسئولان را برانگیزند .
پاکزاد اظهار داشت: نصر نیوز توانسته با بخش میهمان ویژه و  روز شمار وعده های مسئولان نتیجه مطلوب تری را کسب کند.
وی کم توجهی رسانه های استان به خبرهای توسعه ای استان را مورد نقد قرار داد و اظهار داشت: خوشبختانه نصر نیوز تا حدودی توانسته با پیگیری وعده های مسئولان زمینه گسترش خبرهای توسعه ای در رسانه های استان را فراهم آورد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: با این که نصر نیوز توانسته از ایده های جدید استفاده کند اما در منوی اصلی این پایگاه جای نیش خبر خالی است .
پیمان پاکزاد اذعان داشت: نصر نیوز با افزودن بخش نیش خبر می تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند و حس مسئولیت پذیری مسئولان را برانگیزد و آنها را به حرکت وادارد.
پاکزاد افزود: شیوه روزنامه نگاری از اصول برجسته ای است که متاسفانه اکثر خبرگزاری ها بی تفاوت از کنارش رد می شوند که امیدواریم نصر نیوز شیوه روزنامه نگاری را در اخبار و گزارش هایش برجسته سازی کند.
وی گرافیک و صفحه بندی نصر نیوز را از ضعف های عمده این پایگاه دانست و در این مورد تاکید کرد: رنگ قرمز نشان دهنده هیجان و شور و اشتیاق است که این پایگاه با ترکیب رنگ قرمز تاثیر منفی به مخاطب می گذارد به طوری که مخاطب احساس خطر می کند.
پاکزاد در ادامه تعداد خبر ها در بخش "جدید ترین خبر ها" را زیاد دانست و اذعان داشت: 5 الی 10 خبر برای این بخش آن هم به صورت هفته ای کفایت می کند.
وی زیبایی و خوانایی را اصل مهم برای جذب مخاطب دانست و افزود: با طراحی دقیق و زیباسازی منو و افزایش خبرهای تاپ نصر نیوز می تواند روز به روز برمخاطبان خود بیفزاید.

نصر نیوز حس مسئولیت مسئولان را برانگیخته است
مجید انتظاری ملکی استاد ارتباطات دانشگاه آزاد تبریز، نصر نیوز را به عنوان نخستین پایگاه خبری تاثیرگذار بر توسعه استان دانست و افزود: این پایگاه در چند ماهی که شروع به کار کرده تا حدودی توانسته حس مسئولیت مسئولان را بر انگیزد.
وی افزود: با اینکه سبک تنظیم خبر در نصر نیوز هیچ مغایرتی با اصول روزنامه نگاری ندارد اما پرداختن بیش از حد به ارزش شهرت برای مخاطبان خسته کننده است .
انتظاری افزود: دو عنصر چگونگی و چرایی از عناصر برجسته در خبر هستند که متاسفانه نصر نیوز بی تفاوت از کنار چنین عناصری می گذرد.
وی تعداد خبر های روزانه را در چنین پایگاهی کم دانست و اظهار داشت: برخی مواقع بیشتر از 4 تا خبر در صفحه به چشم نمی خورد که این نشان دهنده کادر کم پایگاه است .
این استاد دانشگاه ضعف عمده نصر را در گرافیک و طراحی سایت دانست و افزود: با تقویت طراحی منو و زیبا سازی سایت می توان مخاطبان زیادی را به جمع مخاطبان خود اضافه کرد.
وی افتادن علامت سوتیتر روی مطالب و غیرفعال بودن روز شمار وعده مسئولان را از ضعف های های طراحی وب سایت دانست .


*مردم تریبون می خواهند
مدیر یکی از وبلاگ های خبری آذربایجان شرقی که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود نیز در خصوص نصر اظهار داشت: خبرهای نصر با وجود اینکه در روزهای نخست فعالیت اغلب تولیدی بود ولی به مرور به انعکاس خبرهای سایر سایت های خبری تبدیل شده است که به نظر من این عیب بزرگی است.
وی جدول روز شمار وعده مسئولان را مفید دانست و اظهار داشت: فکر می کنم این بخش مسئولان را به حرکت وا داشته است.
وی در ادامه نبود بخش RSS پایگاه خبری تحلیلی نصر را عیب بزرگی خواند و افزود: اغلب کاربران حرفه ای اینترنتی با وجود خبر خوان های حرفه ای دیگر به سایت ها مراجعه نمی کنند بلکه از طریق گوگل ریدر و یا نرم افزارهای ریدر از به روز شدن سایت ها آگاهی می یابند متاسفانه نصر نیوز فاقد این امکان است.
وی پایین بودن سرعت لود سایت را دیگر عیب این پایگاه خبری خواند و تصریح کرد: پایین بودن سرعت لود سایت باعث شده است که امکان دسترسی به سایت در برخی شهرستان های استان فراهم نشود.
وی تبدیل شدن چنین پایگاه های خبری به تریبون مردم را یک ضرورت اجتناب ناپذیر خواند و افزود: مسئولان به شیوه ها و ابزارهای مختلف می توانند سخنان خود را به گوش مخاطبان خود برسانند ولی مردم جایی برای بیان خواسته های خود ندارند.

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها