تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - نبرد با قله های بالای هشت هزار متر جهان

نبرد با قله های بالای هشت هزار متر جهان

 

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

ناگفته های عظیم قیچی ساز، کوهنورد رکورددار جهان

 
 

نبرد با قله های بالای 8000 متر جهان

نصر نیوز: عظیم قیچی ساز از جمله کوهنوردانی است که نام اش در زمره رکوردشکنان جهان ثبت شده است وی فرزند ایران است و از دیار آذربایجان. صعود اخیر او به قله کانچن چونگا به ارتفاع 8 هزار و 586 متر به عنوان سومین قله مرتفع جهان از افتخارات بزرگی است که او را شهره عام و خاص کرد، این کوهنورد جوان معتقد است که یک کوهنورد برای فتح قله ها به نبرد با کوه ها می رود و برای شکست قله ها باید بر احساسات خود غلبه کند.

قیچی ساز می گوید:  زمانی که همنوردی جلوی چشمان تو جانش را از دست می دهد خاطرات بدی را در ذهنت به یادگار می گذارد که بعد از گذشت سال ها همچنان آن خاطره تلخ از ذهنت بیرون نمی رود .
قیچی ساز که نام اش با فتح قله های بالای 8 هزار متر در جهان هم آوا شده است، ناگفته های فراوانی دارد، در گفت و گویی کوتاه با وی پای سخنانش نشستیم:
***
آقای قیچی ساز ، درباره زندگی خودتان بگوئید، رکورددار فتح قله های بالای 8 هزار متر جهان چه سرگذشتی داشته است؟
به نام خدا. من متولد 1360زادگاهم استان آذربایجان شرقی است.در یک خانوده متوسط و 8 نفری بزرگ شده ام، 5 بردار و یک خواهر هستیم که من فرزند کوچک خانواده محسوب می شوم، به غیر از من سایر اعضای خانواده روحیه ورزشکاری ندارند و زندگی نرمال خود را دنبال می کنند. در حال حاضر نیز دانشجوی تربیت بدنی دانشگاه تبریز هستم و در حال ادامه تحصیل ، همین!

منظورتان از اینکه سایر اعضای خانواده زندگی نرمالی دارند ولی شما نه چیست؟
خوب آنها وضعیت زندگی شان مشخص است اما من و سایر کسانی که به این رشته روی آورده اند با مشکلاتی مواجه هستیم. صعود هر قله ،ماهها طول می کشد در صعود اخیرم 5 ماهی بود که دور از زادگاهم بودم و این موضوع نه تنها برای من بلکه برای سایر همکاران نیز ناراحت کننده و غیر نرمال است.

آقای قیچی ساز از بین این همه رشته های ورزشی چرا کوه نوردی را انتخاب کردید؟
من قبل از کوه پیمایی در حد حرفه ای دوچرخه سواری می کردم اما بعد ها به دلیل علاقه وافری که به کوه پیمایی و کوه نوردی داشتم با تشویق های دوستانم کوه پیمایی در کوه های استان را شروع کردیم تا اینکه در سال 80 من این رشته را به صورت حرفه ای آغاز کردم.

آیا در بدو شروع به فعالیت حرفه ای در این رشته امکانات و تجهیزات کامل را داشتید؟
خوب من از امکانات صفر شروع کردم در حالی که نیاز فراوان به وسایل کوه نوردی داشتم، از طرفی تامین تجهیزات کوه نوردی به دلیل گرانی از عهده خانوده ام خارج بود ولی با این وجود مجبور بودم این وسایل را تامین کنم حتی شده از لباس های دسته دوم استفاده می کردم تا از مسابقات و اردوها دور نباشم.

مگر هزینه تهیه تجهیزات چقدر است؟
خوب خیلی زیاد اولین ورزشی است که با 10 میلیون تومان نمی شود تمام وسایل را تامین کرد . مثلا یک شلوار بادی مختص کوهنوردی 500 هزار تومان و همچنین برای خرید یک جفت کفش کوهنوردی باید بیشتر از یک میلیون تومان هزینه خرج کنی که این هزینه های گزاف از عهده خانوده های متوسط و ضعیف خارج است.

لطفا در ارتباط با اولین قله ای که صعود کردید و اولین همنورد خود بگوئید؟
خارج از کشور قله ماربل وال در قالب تیم امید جوانان کشور قزاقستان به ارتفاع 6 هزار و 400 متر که اولین همنورد ایرانی من هم مرحوم شاپور رنجبر دوست بودند.

آقای قیچی ساز اگر امکان دارد در رابطه با برنامه های شاخص و صعود های خود بگوئید؟
سال 81 قله ماربل وال در کشور قزاقستان به ارتفاع 6400 متر، سال 82 قله گاشربروم 1 در پاکستان به ارتفاع 7400 متر، سال 83 قله اسپانتیک و دیران پیک به ارتفاع 7027 و 7200 در کشور پاکستان، سال 84 قله اورست در کشور نپال به ارتفاع 8848 مترف سال 85 قله نوشاق به ابرتفاع 7492 متر در کشور افغانستان، سال 87 قله برودپیک در کشور پاکستان به ارتفاع 8048 متر،سال 88 قله پویدا به ارتفاع 7495 متر در کشور قرقیزستان، بهار 89 قله دائولاگیری در کشور نپال به ارتفاع 8167 متر، تابستان 89 قله نانگاپاربات در کشور پاکستان به ارتفاع 8125 متر، بهار 90 قله کانچن چونگا به ارتفاع 8586 متر در کشور نپال، تابستان 90 قله کاسربروم 2 در کشور پاکستان به ارتفاع 8035 متر و در نهایت تابستان 90 قله گاشربروم 1 به ارتفاع 8086 متر در کشور پاکستان ماحصل فعالیت حرفه ای من در این رشته ورزشی بوده است.
 
بعد از فتح 7 قله بالای 8هزار متری نوبت به صعود کدام قله می رسد؟
آرزو دارم که این 14 قله بالای 8 هزار متری را صعود کنم در جهان تقریبا کمتر از 25 نفر توانسته اند تمام قله های بالای 8 هزار متری را فتح کنند و برای کشور خود افتخارا تی کسب کنند و من هم دوست دارم این 14 قله را فتح کنم و کشور ایران را سربلند کنم این بزرگترین هدف و آرزوی من است و بعد از فتح این 14 قله کمی به خود استراحت می دهم چرا که هیچ ورزشکاری تا کنون نتوانسته همیشه در اوج بماند آن موقع نوبت را به سایر کوهنوردان می دهم.
در باره برنامه بعدی الان نمی توانم چیزی بگویم چون هنوز 6 ماه باقی است و برنامه ریزی نکرده ام و به احتمال قوی هشتمین قله ، بعد از صعود اعلام می شود و کسی قبل از صعود نخواهد فهمید که عظیم قیچی ساز قصد صعود به کدام قله را دارد!

آقای قیچی ساز  لحن حرف زدن تان نکته تلخی را نمایان می سازد و آن خستگی است که انگار فعالیت در این رشته موجب آن شده است، می خواهید این رشته را کنار بگذارید آیا درست حدس زده ام؟
نه این طور نیست تازمانی که تمام 14 قله بالای 8 هزار متری را فتح نکرده ام خسته نخواهم شد . اما برای انسان هم زندگی لازم است من تقریبا 6 ماه در خارج کشور و باقی را در زادگاهم به سر می برم از طرفی شهرداری تنها می تواند هزینه های سفرم را تقبل کند که آن هم لطف بزرگی است که د رحق من می شود و من برای گذارن زندگی 6 ماه در زادگاهم به احتیاجاتی نیاز دارم که تامین آنها وظیه خودم است.
 معمولا کسانی که در رشته دوچرخه سواری فوتبال یا سایر رشته های ورزشی فعالیت می کنند از طریق این شغل درآمد خوبی دارند اما ما کوهنوردان نمی توانیم احتیاجات خود را تامین کنیم.
تصمیم گرفته ام بعد از صعود تمام قله و کسب افتخار برای کشور ایران تب کوه نوردی را پایین آورم.

اکثر کوهنوردان معتقدند که اورست قله پولدار هاست شما هم با سخنان آنان موافق هستید؟
ببینید! اورست بام جهان است افراد زیادی از پیر و جوان اسم اورست را شنیده اند خوب با توجه به این که افراد زیادی هم به اورست صعود می کنند قله گران قیمتی است و خدماتی که ارائه می شود بالای 300 میلیون ریال است . امسال هم 2 نفر به صورت انفرادی به اورست صعود کردند که یک نفر آنها با هزینه شخصی خود و دیگری از طریق اسپانسر اقدام کرد.

آقای قیچی ساز آن چنان که اطلاع داریم اکثر صعود هایتان بدون اکسیژن انجام می شود که صعود به اورست هم یکی از آن صعود هاست چرا شما علاقه به صعود بدون اکسیژن دارید؟
ارزش صعود بدون اکسیژن در دنیا بیشتر است اکثر کوهنوردان نیز بدون اکسیژن صعود می کنند به نظر من هر چه قدر برای صعود از وسایل مصنوعی استفاده نکنید صعود با ارزشی خواهید داشت و من قدرت و توانایی این صعود ها را دارم و و دلیل خاصی برای این کارم ندارم.

در پیدا کردن اسپانسر کوهنوردان با چه مشکلاتی مواجه هستند آیا این مشکلات شامل شما هم می شود؟
خوب پیدا کردن اسپانسر کمی دشوار است باید به اسپانسرت ثابت کنی که توانایی این صعود را داری و موفق هم خواهید شد که اکثر کوهنوردان با این مشکلات مواجه هستند، این عامل باعث می شود صعود های اندکی داشته باشند من هم به عنوان کوهنورد مستثنی از آنان نیستم اما شهرداری اسپانسر من است و با حمایت های شهردار کلان شهر تبریز آقای مهندس نوین من کمتر با این مشکلات مواجه هستم و حمایت های آن ها خوب است.

حمایت های فدراسیون را چگونه ارزیابی می کنید؟
قبل از 7 صعود به قله های بالای 8 هزار متری من 3 صعود در قالب تیم ملی داشتم که فدراسیون حمایت های زیادی در این زمینه کرده است اما تمام هزینه های شخصی و اسپانسر من سازمان شهرداری است و تنها فدراسیون در کارهای اداری ، مکاتبات با کشور های متقابل شورای برون مرزی و گرفتن مجوز کمک های زیادی کرده است

اولین باری که قله بالای 8 هزار متری را صعود می کردید چه احساسی داشتید و خانوده شما چه احساس داشتند؟
وقتی به خانوده گفتم که قرار است اولین قله 8 هزار متری را فتح کنم . استرس و اضطراب شدیدی داشتند و مادرم بسیار نگران بود و دائم گوشزد می کرد که از صعود این قله منصرف شوم اما خودم از تصمیمی که گرفته بودم مسرور بودم و دلم می خواست به اولین قله بالای 8 هزار متری صعود کنم.
اولین قله بالای 8 هزار متری در قالب تیم بانوان با شعار اولین زن مسلمان بود که در این صعود خانم فرخنده سابق و لاله کشاورز صعود داشتند که این صعود در سال 84 اتفاق افتاد.

اکنون نظر خانوده شما به خصوص مادرتان در زمینه کوهنوردی و صعود قله های بالای 8 هزار متری چیست؟
کوهنوردی یک رشته بسیار خطر ناکی است و نباید در این رشته ریسک کرد. هر بار که حادثه ناگواری برای همکاران رخ می دهد مادرم دوباره بیش از پیش نگران می شود و دوست دارد هر چه سریع تر این ورزش را کنار بگذارم اما علاقه من به کوه نوردی باعث می شود به رشته مورد علاقه خود ادامه دهم. اخیرا هم فوت لیلا اسفندیاری حادثه ناگوری بود که کوهنوردان کشور را داغدار کرد.

آقای قیچی ساز در لابه لای سخنان خود به لیلا اسفندیاری اشاره کردید. ظاهر در صعود قله نانگاپاربات در خصوص صعود شما و ایشان شبهه هایی وجود داشت که شما می گفتید این قله را من فتح کردم و ایشان می گفتند قبل از شما توسط ما فتح شده است آیا این شبهه رفع شد؟
این صعود یکی از پرحاشیه ترین صعود بود من منکر این نشدم که خانم اسفندیاری با اعضای تیم خود این قله فتح نکرده اند.
خانم اسفندیاری به همراه 5 نفر از آقایان به عنوان تیم در قالب تیم 6 نفری در سال 87 یا 88 صعود کردند . فدراسیون که به عنوان مرجع محسوب می شود عکسی که توسط این گروه انداخته شده بود را رد می کند ظاهرا آنها از پاکستان حکمی هم گرفته بودند اما فدارسیون به این حکم نیز اعتماد نکرد و و این باعث شد که افکار عمومی حرف آنان را رد کند .در بالای قله یک نبش آلومینویومی وجود دارد که ظاهر این میله یا نبش در عکس آنها دیده نمی شد. اما من با عکسی که انداخته بودم ثابت کردم که این قله را فتح کردم.

شاید شرایط و جو هوا یکی از عاملی بود که عکس آنها واضح نیفتاده بود؟
نه این طور هم نیست . خوب وقتی تصویر یک انسان ظاهر می شود حتما باید اشیا و چیز هایی که دور و بر او هم هست به وضوح دیده شود . خوب مثلا یک معیار دیگری هم هست فرض کنید یک نفر به سبلان صعود می کند و می گوید در عرض یک ساعت من توانستم صعود کنم اما خوب علاوه بر او چند نفری هم به کوه سبلان صعود کرده اند و می دانند که صعود به این قله بیشتر از یک ساعت است.

به نظر شما یک کوهنورد برای اینکه بتواند با موفقیت قله ای را فتح کند و سلامتی خود را نیز حفظ کند باید به چه نکاتی توجه داشته باشد؟
کوهنوردی که قصد صعود و فتح دارد و از طرفی دلش می خواهد به سلامتی به زادگاه خود برگردد، باید توجه داشته باشد که قدرت بدنی خود را باید به 4 قسمت تقسیم کند. 50 درصد آن برای صعود و 25 درصد برای فرود و 25 درصد دیگر باید به عنوان ذخیره باشد تا در اتفاقات غیرمترقبه و پیش بینی نشده استفاده کند و یک کوهنورد نباید بیشتر از توانایی خود از قدرت بدنی خود کار بکشد چرا که خطر همیشه بیخ گوش کوهنوردان است!

آقای قیچی ساز در صعود های خود حتما خاطره خوب و بد فراوانی در ذهن شما حک شده است به آنها اشاره می کنید؟
خاطره خوب من همین صعود قله کانچن چونگا سومین قله مرتفع است که اولین بار در ایران در بهار 90 توانستم صعود شیرینی را داشته باشم که بدون اکسیژن صورت گرفت.
اما خاطره بد من مربوط به از دست دادن جان همکارانم از جمله محمد اوراز و خانم لیلا اسفندیاری است که کنار هم کوه نوردی می کردیم که یک دفع جلوی چشمان دیدم به پایین سر می خورد . صحنه دلخراشی بود و هر موقع که یکی از همنورد های ما به پایین پرت می شود می دانیم که جانش را از دست داده است.

وقتی صحنه فوت مرحومه اسفندیاری را دیدید چه حسی به شما دست داد؟
از اینکه یکی دیگر از همنورد ها و دوستان خود را از دست می دادم بسیار متاسف بودم اما کوه جایی نیست که تسلیم احساسات شوید وقتی احساسی عمل کنید مجبورید همسفر او شوید و نمی شود با احساساتت بازی کرد کوه میدان جنگ است و تو با قله کوه در حال نبرد هستی تا اینکه به اوج قله برسی اگر بر احساس خود غلبه نکنی کوه تو را شکست خواهد داد.

ورزش کوه نوردی یک ورزش سخت و در عین حال پر ریسکی است تا حالا شده خودتان را در دو قدمی مرگ احساس کنید ؟
همانطور که گفتید کوهنوردی یکی از خطرناک ترین رشته هاست و من هم ریسک پذیر نیستم و ریسک نمی کنم چون می دانم که با یک ریسک کردن جان خود را از دست خواهم داد اما یک بار در قله نانگاپاربات یک ریسک بزرگی کردم که کم مانده بود از شدت خستگی جانم را از دست بدهم.
من همیشه به دوستانم می گویم که نباید از دیگران انتظار و توقع کمک داشته باشیم اما یک بار این انتظار را از یکی از دوستانم داشتم که دیگر این کار را تکرار نخواهم کرد. من به خاطر این ریسک 4 روز بدون غذا و آب و چادر ماندم و استراحت کافی نداشتم. با این که مجهز بودم اما شرایط طوری شد که ما مجبور شدیم 2 الی 3 نفری در یک چادر به سر بریم و از طرف دیگر من با دو نفر از نپالی ها در یک چادر بودم که غذای آنها با ما متفاوت بود و این صعود فشار بیشتری بر من وارد ساخت.
خوب همیشه در تمام ماموریت ها بعد از صعود حالت خستگی به انسان دست می دهد و بعد از صعود نیاز به استراحت داریم و شاید بار ها اکثر ما گفته باشیم که دیگر ادامه نخواهیم داد اما با توجه به علاقه و نیازی که به سفر داریم دوباره به سمت دنیای عمودی پیش می رویم.

آقای قیچی ساز شما یک جایگاه فراملی دارید آیا در شان شما تجلیل به عمل آمده است؟
من هیچ وقت از کسی انتظار نداشته و ندارم تجلیل های بسیاری که در شان من باشد شده است اما تجلیل ها از این بهتر هم می توانست باشد.

فدراسیون سنگ نوردی با کوه نوردی مجزا نیستند و اکثر سنگنوردان شکوه می کنند که تمام بودجه این ورزش اختصاص به کوهنوردی دارد آیا شما با این گفته ها موافق هستید؟
در مورد اختصاص بودجه به این دو رشته نمی توانم اظهار نظر بکنم اما به نظر من در عرض دو سه سال این عزیزان توانسته اند جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد و همانطوری که من در روزنامه ها خوانده ام در سال 2020 سنگ نوردی رشته المپیکی خواهد شد و به احتمال قوی سنگ نوری داخل سالن یک فدارسیون جدا خواهد شد و من هم با مجزا شدن این دو رشته موافق هستم اما اعتقاد دارم که سنگنوری طبیعت جزو رشته های کوهنوری است و نباید از کوهنوری جدا شود.

و اما سخن آخر...
چیز خاصی به ذهنم نمی رسد در این جا از تمام رسانه ها به خصوص شما کمال تشکر را دارم که در هیچ برهه ای از زمان ما ورزشکاران را فراموش نمی کنید. و جا دارد در این جا از زحمات فدراسیون کوهنوردی و شهرداری تبریز به خصوص مهندس نوین تشکر کنم که همیشه پشتیبان وحامی من بوده اند.

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها