تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - 100نفر از شهروندان تبریزی بر اثر ام اس فلج شده اند

100نفر از شهروندان تبریزی بر اثر ام اس فلج شده اند

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

بیماران ام اس از مشکلات خود می گویند:

 
 

100نفر از شهروندان تبریزی بر اثر ام اس فلج شده اند

 
  نصر نیوز: مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران ام اس آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر 100 نفر از شهروندان تبریزی بر اثر بیماری ام اس فلج شده اند.

به گزارش نصر نیوز، علی هاشمی امروز در گفت و گویی، این بیماری را یکی از بیماری های شایع در کشور دانست و گفت : هنوز علت دقیق این بیماری مشخص نشده است اما به عقیده برخی از متخصصان این بیماری در مرحله اول در اثر افسردگی ، عصبانیت و ناراحتی روحی و جسمی ظاهر می شود و در اثر عدم تشخیص بیماری و استفاده نکردن داروها، اثرات زیانباری از جمله فلجی بر افراد وارد می سازد که قابل جبران نیست.
وی بهترین راه برای تشخیص بیماری را مراجعه به پزشک مغز و اعصاب دانست و افزود: ام اس جزو بیماری های خاص است و عده ای بر این باور هستند که ام اس درمان قطعی ندارد، با توجه به این که درمان این بیماری به سختی امکان پذیر هست اما باید در پیشگیری از این بیماری شهروندان و متخصصان نقش بسزایی را ایفا کنند.
مدیر عامل انجمن بیماران ام اس خاطر نشان کرد: پزشک متخصص مغزو اعصاب به محض ملاحظه "ام ار آی" و برخی آزمایش ها نسبت به جلو گیری این بیماری از طریق دارو و قرص اقدام به درمان بیماران می کند.
هاشمی اظهار داشت: به محض تشخیص بیماری ام اس توسط پزشک پزشک مربوطه در مرحله اول بیمار را به انجمن مرکز بیماران ام اس معرفی می کند تا از خدمات این انجمن استفاده لازم را ببرد.
وی عنوان کرد:عده ای از خیرین در تهیه دارو برای این بیماران حمایت هایی را انجام می دهند وانجمن در مرحله اول اقدام به تامین بیمه درمانی و به معاونت درمانی معرفی می کند تا سهمیه مربوطه برای او تخصیص یابد.
وی ادامه داد: امسال از طریق بهزیستی نزدیک به 60 میلیون ریال کمک های لازم به افراد مبتلا به ام اس استان تخصیص یافته که 80 درصد این خیرین را خانم های پزشک تشکیل داده بودند.
 
حمایت از بیماران و خانواده هایشان
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران ام اس هدف از تشکیل این انجمن را حمایت از بیماران و خانوده های آنها دانست و خاطر نشان کرد: به لطف خدا در اثر فعالیت های بعضی از افراد خیر و پزشکان موفق شدیم برای اولین بار در روز جهانی ام اس 5 خرداد 1390 با همکاری کارخانه سینوژن و پزشکان و هیئت مدیره و خیرین همایش بزرگی را برگزار کنیم.
هاشمی تعداد بیمارانی ام اس در استان را 2هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: سهم شهر تبریز 700 نفر است که به انجمن مراجعه کرده اند.
وی اذعان داشت: با وجود حمایت های انجمن اما تهیه دارو برای بیشتر بیماران امکان پذیر نیست تا جایی که عده ای از شهرستانی ها به خاطر توان مالی کم و عدم دسترسی به برخی دارو ها محکوم به فلج شدند هستند!
وی شیوع بیماری را بیشتر در سنین 20 الی 40 سال دانست و افزود: این بیماری بیشتر در بین زنان رایج است و از 700 بیمار مبتلا به ام اس در تبریز نزدیک به 100 نفر فلج شده اند و قادر به راه رفتن نیستند
 
علایم بیماری ام اس
هاشمی علایم این بیماری را متفاوت دانست و گفت :سرگیجه و عدم تعادل، خستگی، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمی، بی حسی یا سوزش موضعی، درد شدید در ناحیه صورت، نقص در بینایی شامل تار شدن و یا دو بینی اتز جمله علایم اولیه و خفیف این بیماری می باشد.
وی ادامه داد: با پیشرفت بیماری سایر علایم نیز بروز می‌كنند كه از آن جمله می‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهای مزمن مانند درد كمر و ماهیچه‌ها، افسردگی، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه‌ها كه ممكن است بسیار دردناك باشد، فلج، ناتوانی جنسی، صحبت كردن به طور نامفهوم، مشكل در بلع، مشكل در تفكر و عملكرد حافظه، از دست دادن بینایی و نابینایی كامل اشاره كرد.
وی تصریح کرد: در موارد خفیف بیماری ممكن است علایم به قدری ضعیف و ناچیز باشند كه حتی نتوان وجود بیماری را تشخیص داد و وقتی بیماری پیشرفت كرده و شدت می‌یابد، فرد كاملا فلج می‌شود تا جایی که بیمار توانایی راه رفتن را از دست می دهد و نمی تواند از خود مراقبت کند.
وی با اشاره به این که بیماری ام اس مسری نیست عنوان کرد: ام اس خطری برای اطرافیان بیمار ندارد امابه گفته عده ای از متخصصان، فرد مبتلا می تواند به صورت ژنتیکی اعضای یک خانوده را تهدید کند که تا کنون کمتر اتفاق افتاده است.
وی در خصوص وضعیت مراکز درمانی این بیماران نیز گفت : پزشکان گروه اعصاب و معز و روان در بیمارستان امام رضا(ع) مستقر هستند که خدماتی را به این بیماران ارائه می دهند.
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران ام اس عمده مشکلات این انجمن را مربوط به نیازهای مالی دانست و اظهار داشت: وضعیت اشتغال این بیماران خیلی وخیم است و به دلیل برخی از مشکلات مالی اکثر جوانان نمی توانند هزینه دارو های خود را تامین کنند.
وی قیمت داروها را بالا ارزیابی کرد و گفت : بعضی از داروها هستند که بعد از پرداخت دولت، مبلغی بالغ بر 100هزار یا 150 هزار تومان توسط خود بیمار باید پرداخت شود که این از عهده بسیاری از خانوده ها خارج است

هزینه بالای داروها
هاشمی میزان مصرف دارو در بیماران را متفاوت دانست و خاطر نشان کرد : مصرف دارو در برخی از بیماران روزانه ، هفتگی و یا ماهانه است و مبلغ 3 الی 4 میلیون تومان که ماهانه توسط خیرین به انجمن تحویل داده می شود که پاسخ گوی نیاز های درمانی آنها نیست.
وی عنوان کرد: این دارو ها برای بیماران حیاتی هستند و عدم دسترسی به دارو ها و استفاده نکردن منجر به فلجی آنها می شود و دولت با تعیین بودجه ای بیشتر باید انجمن را حمایت کند تا از فلجی این بیماران جلو گیری به عمل آید.
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران ام اس آذربایجان شرقی در ادامه تصریح کرد: توسط چند تن از خیرین 2 بار به شورای اسلامی شهر تبریز مراجعه کرده ایم و مکانی را درخواست کرده ایم تا به این بیماران اختصاص داده شود تا فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود را آغاز کنند که قرار بود زمینی توسط شهرداری در اختیار این بیماران قرار داده شود تا آنان به ورزش روی آورند و نشاط و شادی را تجربه کنند که متاسفانه تا کنون اقداماتی صورت نگرفته است.
هاشمی ضمن تشکراز حمایت های معاون دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت :برخی از دارو های ایرانی مثل سینوکس رایگان هستند و انتظار داریم داروی رسی ژن که یک داروی ایرانی است و اکثر بیماران از ان استفاده می کنند رایگان در اختیار این افراد قرار گیرد.
وی اضافه کرد: چندین بار از معاون دارویی درخواست کرده ایم تا هر بیمار در شهرستان مربوطه خود مراحل درمان خود را طی کند ولی تا کنون این درخواست ما بی پاسخ مانده است.
هاشمی بیماری ام اس را یکی از بیماری های ناشناخته خواند و افزود : از صدا سیما و تمام رسانه ها خواهشمندیم در خصوص این بیماری و راه های پیشگیری به کمک انجمن حمایت از ام اس ها بشتابند و خانواده ها روحیه خود را از دست ندهند و با روحیه شاد به زندگی خود ادامه دهند

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها