تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - ایران خودرو تبریز در یک قدمی تعطیلی / مقصرکیست

ایران خودرو تبریز در یک قدمی تعطیلی / مقصرکیست

 

نوع مطلب :اقتصادی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

شمارش معکوس آغاز شد

 
 

ایران خودرو تبریز در یک قدمی تعطیلی/مقصر کیست؟

 
  نصر نیوز: در هفته های اخیر موضوع تعطیلی بزرگترین واحد صنعتی شمال غرب کشور به صدر خبرهای رسانه ها آمد، تا جایی که بسیاری از سایت های خبری برای نخستین بار خبر از تعطیلی این واحد صنعتی دادند.به گزارش نصر نیوز، شاید چهار سال پیش زمانی که روبان قرمز کارخانه ایران خودرو تبریز توسط داوودی ،معاون اول وقت رئیس جمهوری در تبریز بریده شد کمتر کسی فکر می کرد که این کارخانه آذرماه سال 90 در آستانه تعطیلی قرار گیرد.

همان زمان نیز که تنها تولید این کارخانه "پیکان وانت" انتخاب شد انتقادهایی از سوی افکار عمومی مطرح شد چرا که مردم آذربایجان شرقی سال ها بود آرزوی تاسیس کارخانه خودرو سازی را می کشیدند و افتتاح این کارخانه را تحقق بخش آمال خود می دیدند دریغ از اینکه تصمیم مسئولان عالی رتبه ایران خودروی کشور این بود که تبریز باید به قطب تولید پیکان وانت تبدیل شود!
البته چنین نیز شد، چرا که تمام کارخانه های اقماری ایران خودرو در سراسر کشور سیستم تولید خود را ارتقا دادند و سهم ایران خودرو تبریز شد، پیکان وانت!
این کارخانه که در نزدیکی های کلانشهر تبریز قرار دارد با وجود گذشت چهار سال از فعالیت اش هنوز پیکان وانت را هم کامل تولید نمی کند بلکه با ورود بدنه این خودرو به نوعی مونتاژ این نوع خودرو در تبریز انجام می شود ولی با این وجود، یک هزار و 300 نفر یا به عبارتی دیگر یک هزار و 300 خانواده از این محل ارتزاق می کردند، دریغ از اینکه عدم ارتقای سیستم تولید، در مدت بسیار کوتاهی این کارخانه را با تعطیلی مواجه خواهد کرد.
با افزایش نگرانی ها از تعطیلی این واحد صنعتی و قوت گرفتن بیکاری کارگران این واحد صنعتی، استاندار آذربایجان شرقی نیز دست به کار شد تا با رایزنی های خود از مشکلات این واحد صنعتی بکاهد.

دلیل تعطیلی ایران خودرو تبریز
بر اساس تصمیم  سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی که اوایل امسال اعلام شد برخی از خودرو ها اعم از پیکان وانت و پراید 141 در زمره خودروهای غیر استاندارد قرار گرفتند و پلیس راهور اعلام کرد که اگر این خودروها استانداردهای لازم را دریافت نکنند، شماره گذاری آنها متوقف خواهد شد.
این موضوع از سوی گروه صنعتی سایپا جدی گرفته شد چرا که در کمتر از سه ماه با ارتقای سیستم کیفی و نصب برخی از اقلام مورد نیاز از جمله ترمز ضد قفل و غیره، استاندارد لازم را گرفت و پلیس راهور نیز خودروهای تولیدی را شماره گذاری کرد.
ولی مسئولان پایتخت نشین ایران خودرو فکری به حال پیکان وانت تولیدی در تبریز نکردند و تنها خبری که اعلام شد اینکه تبریز تنها تولید کننده پیکان وانت در کشور است!
این خبر اگر چه در وهله نخست خوشایند به نظر می رسید ولی با گذشت زمان و عدم توجه به ارتقای خط تولید سایه تعطیلی را بر سر تنها تولید کننده این خودروی غیر استاندارد سنگین تر کرد!
حال سئوال این است که چه اصراری بود ایران خودروی تبریز که روزگاری به عنوان بزرگترین واحد صنعتی شمال غرب کشور با میلیاردها تومان سرمایه گذاری افتتاح شد، مجبور به تولید خودرویی غیر استاندارد شود؟
هنوز هم مدیران ارشد ایران خودرو که 51 درصد سهام این کارخانه را نیز دارند این سئوالات را بی پاسخ گذاشته اند.
صادقیان، قائم مقام ایران خودرو تبریز در غیاب رضا زنوزی مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو و سهام دار اصلی گروه صنعتی دریک به خبرنگاران پاسخ می دهد.
وی در خصوص غیر استاندارد بودن پیکان وانت می گوید: هر ساعت 25 دستگاه خودرو به عبارتی دیگر 550 دستگاه خودرو در روز در ایران خودرو تبریز تولید می شود که تمام تولیدات این گروه صنعتی مورد تائید گروه بازرسی کیفیت بود و این نوع خودرو در زمره خودرهای قابل قبول معرفی می شد.
وی با بیان اینکه اگر پلیس راهور شماره گذاری خودروها را آغاز نکند، از هفته آینده کارخانه ایران  خودرو تبریز تعطیل می شود

مشکل جای دیگری است!

این گزارش حاکی است، از مهر ماه امسال که پلیس راهور از شماره گذاری پیکان وانت امتناع کرد، بر اساس تصمیمی که به امضای معاون اول رئیس جمهور نیز رسیده است، سازمان استاندارد موظف شد تا استاندارد این نوع خودرو را تا پایان سال تائید کند و این سازمان نیز موضوع را پس از چهار روز به پلیس راهور منعکس کرد ولی پلیس راهور این موضوع را تا کنون اجرایی نکرده است.
در حالی قائم مقام ایران خودرو تبریز پلیس راهور را مقصر عدم شماره گذاری معرفی می کند که احمدی مقدم فرمانده ناجا موضوع شماره گذاری نشدن این نوع خودروها را از سوی پلیس راهور نمی داند، وی می گوید: مشکل این کارخانه جای دیگری است!
بلافاصله بعد از این گفته رئیس پلیس کشور، موضوع بلاتکیلفی تولید این نوع خودرو وارد فاز جدیدی شد.
احمد علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی که زمانی خود نیز جزو کادر نیروی انتظامی بود، از رایزنی هایش با پلیس راهور خبر داد و در گفت و گویی اظهار داشت: امروز این ناهماهنگی ها باعث به وجود آمدن نارضایتی هایی در حوزه اشتغال و متقاضیان خرید این نوع خودرو شده است.
وی ابراز امیدواری کرد تا با رفع سریع این مشکل حداقل تا پایان امسال روند تولید پیکان وانت ادامه یابد.
عدم شماره گذاری پیکان وانت در کشور، باعث انباشت 30 هزار خودروی تولید ایران خودرو تبریز در پارکینگ این کارخانه شده است، همچنین تریلرهایی که بدنه های ساخته شده این نوع خودرو را از تهران به تبریز می آوردند بیش از سه روز است که بارهایشان را خالی نکرده اند!
موضوع تداوم فعالیت خط تولید ایران خودرو تبریز با چالشی جدی مواجه شده است از سویی پلیس معتقد است که حفظ جان هموطنان مهمترین اصل است و مانع شماره گذاری خودرویی غیر استاندارد خواهد شد و از سوی دیگر کارخانه ایران خودرو تبریز به عنوان تنها تولید کننده این نوع خودرو در کشور باید پاسخگوی مشتریان و کارگران خود باشد.
حال سئوال اساسی اینکه آیا بهتر نیست به جای آوردن نوش دارو بعد از مرگ سهراب مسئولان ارشد استانی از همان روز نخست که چنین کارخانه بزرگی راه اندازی می شد به فکر چنین روزی نیز بودند، عدم ارتقای سیستم تولید و تغییر نوع خودروی تولیدی هم اکنون موجب شده است که خانواده های کارگران شاغل در این کارخانه با نگرانی بیکار شدن نان آور خانواده شان شب ها را به صبح برسانند.
امید است مدیران کارخانه ایران خودرو کشور نیز با درک این حساسیت ها تصمیم عاجلی بگیرند!

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها