تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - گفت و گو با خالق 72دکلمه به یاد 72یار وفادار حسین

گفت و گو با خالق 72دکلمه به یاد 72یار وفادار حسین

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

بابک قوجا زاده، شاعر و نویسنده جوان تبریزی

 

گفت و گو با خالق 72 دکلمه به یاد 72 یار وفادار حسین (ع)

نصر نیوز: هنر تفریح نیست، هنر انسان تربیت می کند، سرباز تربیت می کند وصلح می آفریند ما هنرمندان به نوشتن زنده ایم . ننوشتن برای یک شاعر یا نویسنده به معنی خاموشی و مرگ است نوشتن شغل نیست یک نیروی درونی است. نه می توان محدود کرد و نه سرکوب ! نوشتن یک نعمت الهی است .

اینها سخنان یک  شاعر،  ادیب ، نویسنده ، دکلاماتور  ، صدابردار و  گوینده ای است که می گوید اگر برخی از هزینه های مقابله با جنگ های نرم و سرد در زمینه فرهنگ و هنر  سرمایه گذاری شود آن موقع  تک تک مردم در مقابل دشمنان دیوار مستقلی می شوند.

بابک قوجا زاده در کنار این هنر ها به روزنامه نگاری  هم مشغول است و با کسب مقام هایی در جشنواره  های شعر و داستان نویسی خوب درخشیده است. وی به نوشتن زنده است و با ارادت خاصی که به  سیدالشهدا قائل است بدون حمایت های مالی از سازمان ها و ارگان ها ، به صورت انفرادی  طرح دکلمه 72 شعر ترکی با موضوعات حماسه عاشورا و نهضت امام حسین (ع) را از دهم محرم شروع کرده و تا اربعین حسینی  وظیفه خطیر خود را به اتمام می رساند.

این شاعر جوان سخن از عدم حمایت سازمان ها  و نهادهای فرهنگی می زند و می گوید: چه حمایت شوم و چه نشوم چه در خصوص این طرح اطلاع رسانی کنند و چه نکنند به عشق 72 تن کارم را به اتمام خواهم رساند .
طرح دکلمه 72 شعر عاشورایی از بدیع ترین طرح هایی است که تا کنون در هیچ جای دنیا این اتفاق رخ نداده است . برای پی بردن به دغدغه های این شاعر جوان چند ساعتی با وی به گفت و گو نشستیم تا در مورد طرح دکلمه 72 شعر ترکی ،  با مخاطبان درد و دل کند!

 

آقای قوجا زاده مخاطبان دوست دارند از کسی که در اربعین حسینی سال 90 قرار است طرح دکلمه 72 شعر ترکی با مضمون حماسه های عاشواریی را ارایه کند بیشتر آشنا شوند؟

 بسم الله الرحمن الرحیم، بنده بابک قوجازاده متولد 1365 از دوران راهنمایی شروع به نوشتن کرده ام ، اما از سال 1380 به صورت حرفه ای شروع به نوشتن شعر . درحقیقت سال 1380 تولد حرفه ای من بوده است. از آن زمان تا کنون  اکثر  شعر هایم  در نشریات مجلات  و مجموعه شعرهای به چاپ رسیده است.

اولین کتاب شعر تحت عنوان "اللرینده ایتیرمیشم دونیامی"  به چاپ رسید و اکنون کتاب شعر  "سنه  یازدیغیم ماهنی لار" در دست طراحی و چاپ می باشد که انشاالله در اوایل سال آینده به بازار خواهد آمد و در حال نوشتن چندین کتاب هم هستم که تا پایان امسال تمام خواهد شد . در برخی جشنواره های شعری و داستان نویسی نیز شرکت نموده و موفق به کسب مقام شده ام. در زمینه روزنامه نگاری هم فعالیت داشته ام.

اکنون علاوه بر نویسندگی و دکلامور به شغل خاصی هم مشغول هستید؟

کار اصلی من گویندگی و صدا برداری است . گویندگی و صدابرداری را از 6 سال قبل به صورت تجربی آموختم . در برخی نشریات گاها به نوشتن مطالب انتقادی با موضوعات اجتماعی می پردازم.  با وجود اینکه کار اصلی من گویندگی و صدا برداری است اما به نوشتن علاقه خاصی دارم.

من به نوشتن زنده ام ، نمی توانم ننویسم ، ننوشتن برای یک شاعر یا نویسنده  به معنی مرگ است . نوشتن شغل من نیست علاقه بنده است نوشتن چیزی درونی است که نه می توان محدود کرد و نه می توان از بین برد . نوشتن یک نعمت است و من تحت هر شرایطی خواهم نوشت و درانتخاب مرگ یا ننوشتن مرگ برایم شیرین تر است.
 
آقای قوجا زاده ظاهرا اکنون سرتان به دکلمه 72 شعر ترکی با مضمون حماسه های عاشواریی مشغول است این ایده  با پیشنهاد چه کسی و چگونه انجام شد؟

این طرح توسط بنده و به نیت خودم  شروع شد . 72 یار عاشورایی همیشه برای ما  نماد عشق و مقاومت و از جان گذشتگی برای دین و امام و پیشوا بوده اند و بنده با توجه به ادبیات غنی عاشورایی و با استناد به پشتوانه غنی شعری که در حوزه ادبیات خودمان وجود دارد تصمیم گرفتم تا این نماد 72 عاشق را به بهترین زبان ممکن بیان کنم که همانا زبان شعر بهترین روش برای بیان عشق است. این طرح در کل دنیا بی سابقه است و امیدواریم این طرح نیز جزو طرح هایی باشد که برای  اولین بار در تبریز و شهر اولین ها اجرا می شود. همچنین علاوه بر این طرح ، طرح دیگری هم در دست اجراست که 12 شعر انتظار فرج با یاد دوازدهمین امام دکلمه می شود.

 


معیار انتخاب شعرها بر چه اساسی است ؟

سعی شده شعر های شاعران جوان بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد و ناگفته نماند که شعرهای انتخاب شده از شاعران مختلف و شعرای معاصر و قدیمی است و معیار شعر های انتخاب شده ترکی بودن ، مرتبط بودن با واقعه عاشورا و غنی بودن شعر ها از لحاظ معنایی است که  در شهر تبریز و در استودیو شخصی خودم دکلمه و ضبط می شود.


 چرا دراستادیو شخصی خودتان ضبط می شود، حامیان اصلی و اسپانسر شما چه کسانی هستند؟

همانطور که اشاره کردید برای اجرای هر برنامه ای یکسری اعتبار های خاصی لازم است و امکانات خاص خود را دارد که برای اجرای این طرح نه اسپانسری داشته ام و نه به کمک های مالی نهاد ها تکیه  کرده ام .
این طرح در استودیوی اختصاصی خودم که یک استودیوی ویژه و تخصصی برای گویندگی و دکلمه است ضبط می شود. اما  نا گفته نماند که این طرح با امکانات اندک انجام یافته و می توانست با امکانات بهتری هم اجرا شود و با توجه به عدم اطلاع رسانی و عدم آگاهی مسئولان از این طرح و عدم حمایت نهاد ها فعلا به این میزان امکانات بسنده کرده ایم.
همچنین اضافه می کنم که با وجود گذشت بیش از 10 روز از آغاز طرح هیچ گونه تماس ، حمایت و یا خبر رسانی د راین مورد صورت نگرفته است.

 

یعنی  با وجود اینکه برخی نهاد ها یا ارگان ها از اجرای طرح شما باخبر بودند قصد حمایت از طرح شما را نداشتند؟

واقعیتش به خاطر بوروکراسی اداری همزمان با آغاز طرح موضوع را به صورت تلفنی ، پیام کوتاه ، و ایمیل به اکثر نشریات و خبرگزاری ها اطلاع دادیم و با وجود پیگیری های  دوستان رسانه ای باز خبر ها منتشر نشد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از طرح شما اطلاعات خاصی ندارد .  ساده تر بگویم  به نظر شما برای اخذ مجوز شما با مشکلاتی مواجه نخواهید شد؟

اخذ مجوز برای تمام کارهای هنری ضروری است و از آنجا که  نهادی مسئولیت انتشار سی دی ها را نپذیرد هزینه ها افزایش خواهد یافت .از نظر اصولی و علمی و فنی ما باید تنها به فکر حاضر کردن دکلمه ها باشیم و مجوز و سایر مسائل را باید نهاد های ذیربط  حل و فصل کنند و فکر نکنم با مشکل مجوز روبرو باشیم چرا که شعر های انتخاب شده از کتاب هایی است که دارای مجوز ارشاد است و در کنار این مضمون اشعار،  عاشورایی است .
در مورد در جریان گذاشتن این نهاد ها نیز باید عرض کنم که به دلیل وجود برخی قانون ها نمی توانستیم قبلا آنها را در جریان بگذاریم. چون علاوه بر این که اداره فرهنگ و ارشاد به آلبوم های صوتی آماده انتشار مجوز می دهد، و  نیز مجوز باید از سوی اداره ارشاد مرکز واقع در تهران صادر شود  و طی کردن این پروسه چند ماهی طول می کشد. شاید هم اگر دنبال مجوز بودیم این کار برای اربعین حسینی سال 91 آماده می شد.  کسب مجوز دردسر های خاص خودش را دارد.
 

تا کنون چند اثر توسط شما جمع آوری شده است؟

افراد زیادی تا کنون شعر های خود را به ما ارسال کرده اند همچنان مشغول جمع آوری شعر ها هستیم و تا اوایل هفته آینده جمع آوری شعر ها به اتمام می رسد .

معمولا در چنین شرایطی آثار به دبیرخانه ها ارسال می شود در طرحی که قرار است اجرا شود آثار مردم به کجا ارسال می شود؟

اثرهای ارسال شده توسط شاعران ،  نویسندگان و دوستان و کسانی است که از اجرای چنین طرحی باخبر هستند و مرا کم و بیش می شناسند آثار از طریق ایمیل و یا اینکه حضوری در اختیارم قرار گرفته می شود.
 جمع آوری و دکلمه شعر ها از چه زمانی شروع شده است؟

کلا طرح از دهم محرم شروع شده است و علاوه بر جمع آوری شعر ها به صورت همزمان بر روی انتخاب موسیقی ، بررسی مسایل فنی ، ... تمرین داریم و در کنار اینها دکلمه هار ا ضبط می کنیم . طرح کاملا فشرده است. از نظر فنی هر دکلمه 3 الی 4 روز طول می کشد اما با تدابیر فنی که انجام داده ایم روزانه 3 الی 4 دکلمه ضبط و حاضر می شود.
 با این وجود اکنون چند دکلمه ضبط شده است؟

الان نمی شود جواب قطعی داد تا کنون چند تایی تمام شده و ما تکمیل مجموعه را به روز های آخر یعنی روز های نزدیک به اربعین حسینی موکول کرده ایم . در اربعین حسینی 72 دکلمه بر روی لوح فشرده آماده خواهد بود، اکنون به صورت فنی و پراکنده دکلمه ها را ضبط می کنیم و طبق اصولی که تعریف کرده ایم پیش می رویم.


 لطفا از دشواری هایی که در طی اجرای این طرح داشته اید هم سخن بگوئید؟

اصولا هر کار ی سختی ها وفراز و نشیب های خودش را دارد. این طرح با این که  طرح سنگینی است اما بنده به تنهایی هم اشعار را انتخاب می کنم هم تایپ می کنم . علامت گذاری ، ضبط و دکلمه و میکس هم بر عهده خودم است.
همانطور که قبلا هم گفتم در حالت عادی برای هر دکلمه 3 الی 4 روز زمان لازم است اما من در این طرح با برنامه ریزی های خاص  روزانه 3 تا 4 دکلمه را ضبط می کنم .

سعی می کنم مفهوم عشق و شجاعت و فراق رو به درستی منتقل کنم و در مورد اشعار و موضوع آنها امانت دار باشم و منظور شاعر را  آنطور که خودش بیان کرده به دیگران منتقل کنم. ولی به هر حال چه حمایتی انجام شود چه نشود و چه اطلاع رسانی شود یا نشود نیت کرده ام که 72 دکلمه را حاضر کنم و به امید خدا و با توسل به سید الشهدا این امر مهم را به انجام خواهم رساند.

 

و اما درد و دل شما با مسئولان؟

 از مسئولان خواهشمندم هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر را حمایت کنند. کار هایشان را جدی بگیرند چرا که هنر صرفا برای تفریح نیست ، هنر انسان تربیت می کند. سرباز تربیت می کند، صلح می آفریند.
به نظر بنده اگر به جای سرمایه گذاری برخی   هزینه ها برای مقابله با انوع جنگ های نرم و سرد در زمینه  فرهنگ و هنر سرمایه گذاری شود ، آن وقت تک تک مردم به صورت مستقل درمقابل دشمنان دیوار مستقلی می شوند.


گفت و گو از لیلا آقاجانی

انتهای پیام/

 

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها