تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - سیر صعودی یا نزولی بی سوادی در روستا ها !

سیر صعودی یا نزولی بی سوادی در روستا ها !

 

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

نگاهی به وضعیت سواد آموزی در روستاهای آذربایجان شرقی

 
 

سیر صعودی یا نزولی بی سوادی در روستاها!

 
 

 افزایش جمعیت و فاصله نگرش بین گروه های سنی و نوع دیدگاه ها باعث ایجاد مشکلات مختلف فرهنگی می شود که این نا هماهنگی می تواند بی هویتی فرهنگی را در پی داشته باشد در نتیجه باید به تمام اقشار جامعه توجه داده شود...

باید این  فرصت را برای کودکانی که در مناطق دور دست عاری از هر گونه امکانات آموزشی و رفاهی هستند محیا کرد تا آنها نیز مانند شهر نشینان در عرصه های اجتماعی فعالیت داشته باشند.

به گزارش نصر نیوز، از آن جایی که بی سوادی باعث عدم آگاهی و رکود ذهنی و بر هم زدن نظم اجتماعی می شود  فیروز رضایی مدیر کل اموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی از برنامه های جامع برای ریشه کن سازی بی سوادی در استان آذربایجان شرقی خبر می دهد.
رضایی  با اعلام این موضوع که اسامی 28 هزار نفر از مجموع 22 شهرستان و 2 هزار و 900 روستای آذربایجان شرقی دراین لیست ( ریشه کنی بی سوادی )  موجود هستند اظهار امیدواری می کند و می افزاید: تا پایان سال 92 بی سوادی مطلق زیر 50 سال ریشه کن می شود.

وی تصریح می کند : طبق استاندارد های یونسکو اگر 97 درصد گروه سنی 10 تا 30 سال جامعه ای ، باسواد باشند در آن جامعه بی سوادی ریشه کن می شود که در آذربایجان شرقی 98.1 درصد گروه سنی فوق ، با سواد هستند.
آن طور که از سخنان مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی بر می آید خیزش عظیم برای ریشه کنی کامل بی سوادی در آذربایجان شرقی آغاز شده و پرونده آنها در کمتر از 3 سال آینده کاملا بسته می شود.
این در حالی است  که برخی از روستاییان از بی سوادی فرزندان خود رنج می برند آنها می گویند تنها با گرفتن نمره قبولی، نمی توانیم بگوییم  فرزندان ما باسواد هستند.

روستاییان مناطق محروم بر خلاف گفته های مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی می گویند سطح سواد در روساتیان پایین تر است و بی سوادی در روستا ها سیر صعودی دارد!
ساکنان روستای قینر از توابع شهرستان مرند با 130 خانوار به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند، این روستا یکی از روستاهای محروم استان آذربایجان شرقی  است که پایین بودن سطح سواد فرزندانشان اهالی روستا را نگران کرده است.
در این روستای دور افتاده که شاید اسمش کمتر به گوش من و شما رسیده و شاید هم اصلا نرسیده باشد  جالب است که از بین 670 نفر تنها 25 دانش آموز در حال ادامه تحصیل هستند!
عضو شواری اسلامی روستای قینر و عضو انجمن مدرسه قیسی قینر با زبانی ساده و بی ریا از چالش های اهالی روستا می گوید : موضوع تحصیل کودکان و نوجوانان روستا از جمله چالش هایی است  که روز به روز بر نگرانی  اهالی روستا می افزاید.
احد قلی زاده عضو شواری اسلامی روستای قینر و عضو انجمن مدرسه قیسی قینر تعداد دانش آموزان این مدرسه را 25 نفر اعلام می کند و می گوید: این دانش آموزان تا مقطع پنجم ابتدایی می تواند ادامه تحصیل کنند.
قلی زاده  اضافه می کند : در این روستا تنها بستر آموزشی تا مقطع  پنجم ابتدایی فراهم شده وفرزندان ما  برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا باید  راهی شهرستان  مرند شوند.
عضو شواری اسلامی روستای قینر جاده های روستا را  در فصل زمستان بسیار خطرناک اعلام می کند و ادامه می دهد با اینکه اهالی روستا دوست دارند فرزندان با سوادی تحویل جامعه دهند اما نمی توانند به خاطر خطرناک بودن و لغزده بودن جاده ها ، فرزندان خود را عازم دیار غربت کنند.

وی با اشاره به اهمیت سواد می افزاید: عدم امکانات و کمبود نیروهای آموزشی در روستا ها حاکی از آن است که به باسواد شدن روستاییان توجه کمتری داده می شود.
قلی زاده در ادامه با اشاره به متفاوت بودن نحوی آموزشی بین  دانش آموزان روستایی و شهر نشین می گوید : متاسفانه در روستا ها قانون مردودی وجود ندارد و تمامی دانش آموزانی که در کلاس ها حاضر می شوند از ابتدا می دانند که درس بخوانند یا  نخوانند قبول می شوند و مدرک تحصیلی ؟آن مقطع را به خود اختصاص می دهند .
عضو انجمن مدرسه قیسی قینر اظهار می کند: متاسفانه دادن نمره قبولی به دانش آموزان روستایی منجر شده که  اکثر دانش آموزان ما با داشتن مدرک تحصیلی در مقطع پنجم ابتدایی از نوشتن نام خود عاجز شوند.
قلی زاده  مدک گرایی روستاییان توسط مسئولان را کاری ناشایست خواند  و ادامه داد: کاش فرزندان ما به جای داشتن مدرک تحصیلی می توانستند خواندن و نوشتن را بیاموزند.
وی از امکانات نامناسب این مدرسه اظهار گله مندی می کند و می گوید: در این مدرسه برای 25 دانش آموز در مقطع اول تا پنجم ابتدایی تنها 1 معلم در حال خدمت رسانی به فرزندان روستایی است که متاسفانه جواب گوی نیاز های دانش اموزان نمی باشد.

قلی زاده تعداد کلاس های این مدرسه را 4 عدد عنوان می کند و اضافه می کند: با وجود داشتن کلاس های اضافی دانش اموزان در یک کلاس جمع می شوند و معلم  در کل ، در مدت زمان 3 ساعت برای دانش اموزان مقطع اول تا پنجم ابتدایی اموزش های لازم را ارائه می دهد.
عضو شواری اسلامی روستای قینر مدت زمان آموزش دانش آموزان را کمتر اعلام می کند و ادامه می دهد: روزی نیم ساعت برای  باسواد کردن فرزندان روستایی کافی نیست.
قلی زاده می گوید : عدم امکانات آموزشی و رفاهی مدارس روستایی باعث شده که اکثر خانوده ها از سپردن فرزندان خود به مدارس خود داری کنندکه در این راستا نیاز به حمایت های آموزش و پرورش استان داریم.
وی تصریح می کند: بارها برای برطرف کردن مشکلات مدارس از طریق تلفن با آموزش و پرورش اداره کل کشور تماس برقرار کرده ام و انها به آموزش و پرورش شهرستان مرند تذکر داده اند تا به مشکلات اموزشی روستای ما رسیدگی شود.

عضو شواری اسلامی روستای قینر در ادامه خاطر نشان می کند: اما متاسفانه باز مشکلات آموزشی روستای ما برطرف نشده است.
قلی زاده ، کمبود معلم در روستا ، وضعیت نامناسب مدرسه ، مدت زمان کم آموزشی و نبودن سایر مقاطع تحصیلی و ... را از چالش های اهالی روستا اعلام می کندو می گوید داشتن مدرک پنجم ابتدایی برای فرزندان ما کافی نیست بخصوص مدرکی که نمی توانند از ان بهره مند شوند.
در دنیای امروزی بی سوادی مترادف با اتلاف منابع و نیروی انسانی است همانطور که می دانیم با سواد کسی است که پس از کسب مهارت و معلومات اساسی بتواند به وسیله ان در کلیه فعالیت های اجتماعی که مستلزم داشتن آن مهارت است با نحو موثری شرکت جوید  و با استفاده از توانایی های خواندن و نوشتن و حساب کردن ، برای توسعه روستای خود و جامعه اش گام اساسی  بردارد. پس بالا بردن میزان آگاهی و سطح دانش در بین روستائیان زمینه رابرای فکر کردن انها به مسائل توسعه و پیشرفت ، کارگیری فناوری نوین روز ، ایجاد خلاقیت ، ابتکار و طرح های نوین را فراهم می کند.
امیدواریم با برنامه ریزی های دقیق مشکلات  آموزشی  برخی از روستاهای دور افتاده و مناطق محروم برطرف شود.
گزارش از لیلا آقاجانی

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها