تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - نوروز غنی و فقیر نمی شناسد

نوروز غنی و فقیر نمی شناسد

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

گزارشی از تب و تاب بازار شب عید در تبریز

نوروز غنی و فقیر نمی شناسد

    نصر نیوز: چند روزی به پایان سال نمانده است بازار خرید های شب عید، مثل هر سال از جنب و جوش خاصی برخوردار است و این نشان می دهد که نوروز فقیر و غنی نمی شناسد .به گزارش نصر نیوز، این روزها وقتی وارد خیابان و بازار می شویم نسبت به روزهای دیگر شلوغ تر می بینیم مردم همه در تكاپو هستند. یكی به مغازه پوشاك بچه گانه، یكی به مانتوفروشی،دیگری به كت و شلواری و... سرک می کشد .                

بازار حال و هوای خاصی دارد ازدحام جمعیت زیاد است . یکی دست کودکی را گرفته و بدون اعتنا به اشک هایش او را کشان کشان می برد . دیگری وارد مغازه ای  می شود و قیمت را می پرسد و سری تکان می دهد و راه خود را ادامه می دهد. یکی دیگر کیف پولش را باز کرده و تمامی دارایی اش را به صندوق مغازه دار تحویل می دهد.آن دیگری  سر هزار تومان  چانه می زند.
به چهره تک تک مردم که خیره شویم، پای صحبت هایشان که بنشینیم ، نظاره گر نفس های عمیقشان که باشیم ، می فهمیم که عده ای از شهروندان که برای خرید شب عید راهی کوچه ها و خیابان های شهر خود شده اند، از گرانی کالاها گلایه می کنند ولی با این وجود لبخند مصنوعی را که شاید تلخ ترین لبخند زندگیشان نیز باشد روی گوشه ای از لب های خود جای می دهند.
همیشه رسم بر این بود که مردم از اسفند ماه به فکر آراسته کردن ظاهر خود باشند و به استقبال طبیعتی بروند که مملو از شادی و نشاط می شود  اما افزایش نرخ اجناس و تولیدات قدرت خرید را از بسیاری از شهروندان گرفته و عده ای را شرمنده اهل و عیال خود کرده است.
عده زیادی در اثر گرانی حاکم بر جامعه هیچ لذتی از فرا رسیدن سال جدید نمی بینند اما با این وجود سری به خیابان ها زده اند و سراغ فروشگاه های سطح شهر می روند تا شاید در استقبال سال جدید سهمی داشته باشند.
شاید افزایش قیمت ها درآستانه سال نو امری طبیعی باشد اما انتظار می رود تعزیرات حکومتی با گران فروشان برخورد جدی کنند چرا که مردم از وضعیت پیش آمده به هیچ وجه دل خوشی ندارند.
عید فقیر و غنی هم نمی شناسد، همه با هر میزان درآمد به مراکز خرید روی آورده اند و جیب هایی است که خالی می شود این روز ها آقایان با چانه زنی دست در جیب می شوند تا بتوانند عیدی و پاداش شب عید و حقوق اسفند خود را تمام کنند تا سال نو برسد و همه آب ها از آسیاب بیفتد.
به میان مردم می رویم تا نظرات آنها را از چگونگی خرید شب عید جویا شویم  که همگی در یک کلام واحد از قیمت های سرسام آور شکوه سر می دهند.
کاظم پور که پدر 4 فرزند است از گران شدن کالا ها و محصولات شکایت می کند و می گوید: امسال نسبت به سال های گذشته قیمت ها سیر صعودی داشته اند.
وی می افزاید : قیمت ها آنقدر افزایش یافته که امسال حتی نمی شود سراغ دست فروشان شهر رفت.
کاظم پور ادامه می دهد: وقتی دستفروشی قیمت یک پیراهن را 20 هزار تومان اعلام کند چگونه می توان سراغ بوتیک هایی رفت و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کرد.
وی کاهش قدرت خریدهای شب عید شهروندان را رد می کند و می افزاید: نوروز فقیر و غنی نمی شناسد و هر کدام از شهروندان به خاطر احترام به سنت های دیرینه خود ، راهی بازار می شوند و به خرید می پردازند تا نونوار شوند.
کاظم پور اظهار می کند: هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزند خود را غمگین و افسرده در جمع هم سن و سال های خود ببیند و برای همین والدین مجبورند از برخی مایحتاج خود بزنند تا لبخند بر لب های فرزندان خود بنشیند.
امیری که  در یکی از پاساژهای شهر تبریز به مانتو فروشی مشغول است از کاهش قدرت خرید  شهروندان خبر می دهد و می افزاید: در خیابان ها جایی برای سوزن انداختن نیست و تمامی شهروندان برای خریدهای شب عید راهی کوچه و خیابان ها شده اند و متاسفانه اکثر آنها دست خالی به خانه بر می گردند.
وی خبر از کاهش کیفیت محصولات خرید های شب عید می دهد و می افزاید: متاسفانه از آنجایی که تورم در کشور رشد یافته و از طرفی لازم است تا تمام شهروندان به استقبال سال جدید بروند مجبور هستیم محصولات ارزان قیمت را در اختیار شهروندان قرار دهیم تا همگی دست پر به خانه بازگردند.
این فروشنده  در خصوص کمیاب شدن برخی از اجناس در مغازه ها ادامه می دهد: افزایش قیمت ها و کاهش تقاضا باعث شده که برخی از اجناس با کیفیت ،  از مغازه ها جمع آوری شود.
تقی زاده یکی دیگر از شهروندانی است که جلوی یکی از مغازه های لباس فروشی ایستاده و چشمانش را به قیمت های لباس هایی که مزین ویترین ها شده  دوخته است.
وی می گوید: ضروری است تا مسئولان هم سری به مغازه ها و فروشگاه ها بزنند و قیمت های کالاها ی  این ماه را با ماه های قبل مقایسه کنند.
تقی زاده با اشاره  به این که با نزدیک شدن به شب عید، گرانی، انتظاری طبیعی برای ما ایرانی‌ها شده، است می گوید: امسال شاهد گرانی بسیار شدید و دور از انتظار کالاها و اقلام اساسی هستیم؛ به طوری که در این زمینه نگرانی‌های عمیقی برای مردم به وجود آمده است تا جایی که  قشر متوسط و ضعیف جامعه برای تأمین مایحتاج عید نوروز دچار مشکل شده‌اند.
وی اضافه می کند: گرانی شدیدی که این روزها در بازار شب عید، موج می‌زند، کام مردم را تلخ کرده و نارضایتی قشر مصرف کننده ،از قیمت اقلام و کالاها را به دنبال داشته است.
تقی زاده تصریح می کند: نبود نظارت و کنترل بر واحدهای صنفی موجب شده است تا اسب افسارگسیخته گرانی با سرعت هر چه بیشتر بتازد و با نزدیک شدن به پایان سال، نگرانی‌های بیشتری را برای قشر مصرف‌کننده به وجود آورد.
فروتن مادری 34 ساله با تنها فرزندش برای خرید های شب عید راهی بازار تبریز شده است می گوید: جنس خوب و بد را تشخیص می دهم اما باید نگاهی به جیبم هم داشته باشم.
وی که 2 سالی می شود شوهرش را از دست داده می گوید: شوهرم کارمند اداره ... بوده است که با چندر غازی که برایمان گذاشته مجبورم زندگی خود و تنها فرزندم را بچرخانم.
فروتن اضافه می کند : برای خرید اقلام مورد نیاز توجهی به جنس و کیفیت نمی دهم چرا که از عهده خرید اجناسی با کیفیت مناسب بر نمی آیم.
زنی 26 ساله هم می گوید: اگر گرانی هست همه چیز گران است چیز ارزان نیست و خرید عید برای همه ایرانی ها مثل یك سنت درآمده است و فكر می كنند اگر یكسال خرید نكنند امكان داره كه بلایی به سرشان بیاد!
این زن ادامه می دهد: مردم، به امید خریدن یكی دو جنس به بازار می آیند اما وقتی زرق و برق بازار را می بینند سعی می كنند تا جایی كه امكان دارد و پول دستشان است خرید كنند و اصلا به داشتن و نداشتن فكر نمی كنند .
وی تصریح می کند : مغازه داران با مشاهده سیل حضور مردم ، نرخ ها را بالامی برند اما اگر مردم با  مشاهده گران بودن اقلام از خرید خود داری کنند مغازه داران مجبور می شوند اجناس خود را ارزان تر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.
محمدی یکی دیگر  از فروشندگان در پاساژ شیخ صفی تبریز در خصوص بالا رفتن نرخ کالاها می گوید: قیمت ها نوسان ندارد و اگر هم در ایام عید قیمت ها نوسان پیدا می كنند مقصر آنها نیستند  بلکه مقصر تولیدكننده ها هستند كه جنس گران دراختیار  فروشندگان قرار می دهند.
محمدی اضافه می کند:  بیشتر اوقات ما بعضی از اجناسمان را حراج می  كنیم تا بتوانیم نصف پول را بگیریم چون بعضی از این اجناس به مد هستند یا به رنگ سال می باشند.
وی ادامه می دهد : چنین اجناسی ( مد روز ) حتما باید در همان ایام فروخته شود در غیر این صورت باید همه آن اجناس را به حراج گذاشت وكلی هم ضرر کرد .در صورتی که هیچ كس نیست به ما كمكی كند یا جلوی این ضرر و زیان گرفته شود.
محمدی می افزاید: قیمت ها نسبت به درآمدهای مردم بسیار مناسب اند چون اگر قیمت ها مناسب نباشد مردم كمتر استقبال می كنند.
وی در ادامه اضافه می کند: در سال  با پرداخت پول مالیات و عوارض و همچنین شاگرد مغازه ، سودی برای خودمان نمی ماند.
نمی دانم آیا فروشندگان باید پول مالیات و عوارض و... را از سر كیسه كردن، مردم به دست آورند؟ مسئولان استانی در حالی از ثبات در قیمت ها سخن می گویند که انگار اصلا به بازار نرفته اند! مدام در مصاحبه های خود از آرام سازی جو بازار و قیمت ثابت اجناس خبر می دهند.در صورتی که تفاوت فاحش قیمت ها به وضوح قابل رویت است.
تکاپوهای قبل از سال نو، ازدحام مردم برای خرید، ترافیک سرسام آور خیابان ها، هلهله بچه ها در بازارها و مراکز خرید و ... گر چه سختی هایی دارد اما برای همه ما دلچسب و نشاط انگیز است. وقتی سال تحویل می شود، انگار همه آن جنب و جوش ها یکباره فروکش می کند و همه آرام و قرار پیدا می کنند و همه چیز روال عادی خود را پیدا می کند.
گزارش از لیلا آقاجانی
انتهای پیام/

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها