تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - با زبان مردم حرف می زنیم

با زبان مردم حرف می زنیم

 

نوع مطلب :فرهنگی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

 

گفت و گو با مهندسی که مجری پر بیننده ترین برنامه شبکه سهند شد

با زبان مردم حرف می زنیم

    نصر نیوز: کم توجهی و کمرنگ نشان دادن قشر روستایی همواره یکی از نقدهای وارده به رسانه ها است. سیمای مرکز آذربایجان شرقی سنت شكنی كرده و با پخش برنامه ای متفاوت گامی در مسیر آشتی رسانه و روستا برداشته است. بیزیم کند در ذهن مخاطبان شبکه سهند آنقدری شناخته شده است که برای ششمین بار متوالی پرمخاطب‌ترین برنامه از طرف مردم استان انتخاب شد. برنامه ای که عده کثیری دلیل محبوبیت این                

برنامه را اجرای صمیمی و ساده محرم محمدزاده می دانند. وی متولد سال 1355 در روستای قره بلاغ از توابع شهرستان ورزقان  است. مدرك کارشناسی الکترونیک دارد و برای خودش مجری كاربلد و متبحری است.

 

چطور شد که وارد تلویزیون شدید ؟
از ابتدا به ادبیات ترکی علاقمند بودم. آن زمان ها برنامه شعرخوانی از رادیو پخش می شد که همیشه گوش می کردم. رفتم رادیو و تست دادم که همان جا گفتند فقط کمی به تمرین نیاز دارم  و این گونه شروع به کار کردم.
پس از آن در سال 77 برای استخدام در بانک و صدا و سیما آزمون دادم و در هر دو قبول شدم. و اینطور شد که در بخش فنی و مهندسی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی مشغول کار شدم. در ابتدا کار را با گویندگی رادیو شروع کردم. برنامه ای با نام «محفل» که در مورد فرهنگ فولکلور بود، «بهار نغمه سی»، «ولایت لر، حکایت لر» و گاهی هم برای اجرا و گزارش می رفتم. می توان گفت از سال 73 در رسانه هستم.
 
ایده اولیه به تصویر کشیدن زندگی روستانشینان چطور شکل گرفت؟
از ابتدا کارم را با برنامه های روستایی شروع کردم و در مورد آن قسمت از برنامه ها که مردم دوست دارند شناخت پیدا کردم. ایده اولیه از من و آقای «احد محمود نسب»، تهیه کننده برنامه بود. شخصا به فرهنگ فولکلور علاقمندم، متاسفانه با ماشینی شدن  زندگی ها الان طوری شده که مردم در هر اتاقی هم یک تلویزیون دارند که تمام اینها موجب جدایی در خانواده ها شده است. ولی در روستاها این طور نیست. مردم در روستا وقتی حوصله شان سر می رود به خانه هم می روند ولی امروز در خیلی جاها این فرهنگ ها از بین رفته است. در واقع قصد داشتیم فرهنگ بومی منطقه را حفظ کرده و زنده نگه داریم تا مردم این زندگی ها را فراموش نکنند. انسان باید وطن خود را فراموش نکند چون هیچ جا شیرینی خاک وطن را ندارد چرا که خاطرات کودکی که بهترین روزهای زندگی هر کسی است، در آنجا شکل گرفته است.

فکر می کنید این آمار ارائه شده در مورد پر بینندگی «بیزیم کند» چقدر قابل اعتماد است؟
این آمار شهری است و با استناد به گروه پژوهش و تحقیقات صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ارائه شده است. اگر این آمار از روستاها گرفته شود به دلیل شمار بیشتر بیننده، آمار نیز افزایش پیدا می کند. یکی از بیننده های اصلی ما استاندار است که تمام برنامه های ما را می بیند.
 
به نظر خودتان چرا با وجود برنامه های متنوع، بیزیم کند در بین مردم محبوبیت پیدا کرده است؟
الان 6  دوره متوالی و تقریبا 18 ماه است که این برنامه پخش می شود. علت های مختلفی دارد، ولی شاید علت اصلی آن این است که با زبان خود مردم با آنها حرف می زنیم. من سعی می کنم در برنامه ها به مردم بپیوندم و
با هر کسی به زبان خودش حرف بزنم. برنامه ما مردمی است، چون بیشتر از مسئولان محوری طرفدار مردم هستیم. ما خودمان را جزئی از مردم می دانیم. شاید علت موفقیت برنامه ما سادگی آن است و اینکه برای هر قشری جایی در برنامه در نظر گرفته ایم.

برخی زیاده روی برنامه های روستایی سیمای سهند را نقد می کنند. به نظر خودتان این نقدها تا چه اندازه قابل قبول است؟
انسان های زیادی در روستاها زندگی می کنند که حق دارند از تلویزیون سهمی داشته باشند و در رسانه به آنها پرداخت شود. ولی شهرنشین ها همیشه گلایه می کنند که باید این برنامه های روستایی کم شود. جمعیت روستایی هم
می خواهد جایی در برنامه های سیما داشته باشند. مسئولان صدا و سیما هم به خوبی از این برنامه ها حمایت می کنند. ما خارج از کشور هم بیننده داریم . در دبی، ترکیه، جمهوری آذربایجان و حتی کشور های اروپایی که با ما بطور مستمر در ارتباط هستند.مثلا جراحی  از کشور هلند تماس گرفته بود و می خواست فیلم یکی از برنامه ها که روستای ایشان را نشان داده بودیم به دستشان برسانیم.

همانطور که اشاره کردید علت عمده پر مخاطب بودن برنامه شما در همین لحن ساده و صمیمی است، این لحن صمیمی چطور شکل گرفته است؟
من خودم روستا زاده هستم و تا 10 سالگی در روستا زندگی کرده ام. با تمام مشکلات بچه های روستایی رشد کرده ام. با سختی درس خواندن و مسیری را پیاده طی کردن برای رسیدن به مدرسه تجربه کرده ام. برای همین وقتی یک بچه روستایی را می بینم نیاز به هیچ توضیحی ندارم و متاسفانه در طول این سالها وضعیت روستاها تغییری نکرده است. هدف من خودنمایی نیست که جلوی دوربین خودم و لباسهایم را نشان دهم. فکر نمی کنم مردم با لباسم در مورد قضاوتی کنند. من حتی در شهر هم همین طور لباس می پوشم و تا به حال هیچ بی احترامی از طرف مردم ندیده ام. برنامه ها را شاد انتخاب می کنیم . فکر می کنیم نباید غم و غصه را به مردم راه دهیم تا
همه دوست داشته باشند. زمان زیادی می گذاریم برای برنامه و صبح و شب روستا را به تصویر می کشیم. می توان در 2 -3 ساعت هم برنامه را جمع بندی کرد ولی ما 36 ساعت زمان می گذاریم. در کار ما تنبلی نیست و توان زیادی می گذاریم.

روستاهایی که به تصویر می کشید بر اساس خاصی انتخاب می شوند؟
بعضی از روستاها معرفی می شود. بعضی روستاها فصلی هستند که به خاطر نشان دادن زیبایی های آنها به آنجا می رویم. مانند روستای وینق و اشتوبین تا به دیگران معرفی کنیم. بعضی هم خودشان ما را دعوت می کنند. خودمان هم تحقیق می کنیم. بعضی روستاها را فقط در فصل های خاصی می توان رفت. از مردم روستاها نیز تماس می گیرند. هر ماه 8 روستا را معرفی می کنیم. تا امروز نزدیک به 80 روستا را معرفی کرده ایم. با وجود اینکه در استان 2 هزارو 500 روستا وجود دارد. در این برنامه ما متن نداریم و برنامه بطور فی البداهه اجرا می شود. مثلا اکثر اوقات شعرهای خودم را می خوانم. یعنی طوری نیست که برای برنامه ها کنداکتور بنویسیم و نسبت به استعدادهای روستاها، برنامه سازی می کنیم

باید بپذیریم با وجود 80 برنامه، دیگر شما به نوعی دایره المعارف روستایی در استان تبدیل شده اید، کدام مناطق استان به نظرتان محرومیت بیشتری داریم؟
شهرستان ورزقان و چاراویماق آن طور که باید رسیدگی نشده است. از لحاظ راه و خانه بهداشت در مضیقه هستند. مناطق محروم هیچ گونه آبادانی ندارند. برخی روستاها هستند که برای خود صنعت و اقتصاد دارند و شاید جالب
باشد بدانید در همین استان روستایی است که مبل هایی با قیمت بالا به کشورهای عربی صادر می کند. ولی برخی مناطق هم وجود دارد که با تکه ای زمین روزگار خود را سپری می کنند.

شاید یکی از محورهای بیزیم کند، صحبت از مشکلات و نشان دادن سختی های زندگی در روستاهای مختلف باشد، چقدر این مشکلات مطرح شده را پیگیری می کنید؟
برنامه ما با سایر برنامه های از این دست تفاوتی که دارد این است که با نشان دادن این برنامه ها بدون هیچ پیگیری از طریق مسئولان، توسط خود خیران مشکلات حل می شود. حتی بیشتر جایزه های که در برنامه هدیه می دهیم با کمک خیرین فراهم می شود. ما متاسفانه فرصت نداریم  مشکلات روستانشینان را پیگیری کنیم . مشکلاتی که در روستاها مطرح می شود نیازمند هزینه ای کلان است ولی مشکلات حل شدنی را توسط خیران حل می کنیم. بعضی مشکلاتی را بیان می کنند که طرح های ملی مانند سدسازی  و نیازمند بودجه های کلان است. ولی بعضی مشکلات دیگر هم قابل حل است مانند آسفالت جاده های روستا، راه گشایی و اکثر مشکلاتی که بیان می
کنند تا حد زیادی حل می شود. بعضی مشکلات هم مانند نبود خانه بهداشت در روستا که گفته نمی شود را ما یاد مسئولان می اندازیم.

گفت و گو از سحر فکردار

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها