تبلیغات
اطلاعات، خبر ، آگاهی - بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان

بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان

 

نوع مطلب :اجتماعی ،

نوشته شده توسط:لیلا آقاجانی

بانوی کارآفرین آذربایجان شرقی در گفت و گو با نصر نیوز انتقاد کرد:

 
 

بی مهری های صندوق مهر با کارآفرینان زن استان

 
  نصر نیوز: دستیار خوبی برای مدیر و معاون ها بود مدیر و معاون مدرسه بدون توجه به ساعات درسی همیشه او را به اتاق خود دعوت می کردند . او کار های متفرقه مدیر را انجام می داد و معلمان اش دایم غر می زدند که سر موقع در کلاس حضور داشته باشد  
           
 

اما او به فعالیت های اجتماعی انجنن علاقه داشت نمی توانست توجه زیادی به خواسته های معلمان اش داشته باشد. درمدرسه بخصوص دوران دبیرستان چهره شناخته شده ای را به خود گرفته بود . کار نشر روزنامه واجرای  نمایشنامه ها بر عهده او بود شخصیت کنونی او از بچگی شکل گرفته بود پدرش مدیر کل اداره دارایی وقت بود و او را به فعالیت های اجتماعی  تشویق می کرد. اولین حرفه هنری را با گلدوزی شروع کرد از 16 سالگی به صورت رسمی به کار های هنری پرداخت  و در 25 سالگی اولین آموزشگاه خیاطی  درتهران را به راه انداخت و همچنان به کار های هنری پرداخت تا این که به عنوان کار آفرین برتر شناخته شد.

سوسن بگلری در تهران چشم به جهان گشود و اکنون از آنجایی که همسرش اهل تبریز است در تبریز سکونت دارد ؛ به عنوان مدیر و موسس آموزشگاه خیاطی طراحی و صنایع دستی از آموزش این هنر ، به علاقه مندان کوتاهی نمی کند . امیدواریم گفتگوی ما با وی نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

***

خانم بگلری مخاطبان دوست دارند بیشتر از  شما بدانند لطفا  از خودتان بگوئید؟

سوسن بگلری مدیر و موسس آموزش طراحی و دوخت و صنایع دستی ایرانیان ، کارشناس و مربی دانشگاه علمی کاربردی هستم و از طرفی در شرکت طرح دیبا گران که مورد تائید سازمان فنی و حرفه ای است فعالیت دارم . چندین سال کارشناس سوالات کشور بودم در زمینه نوشتن استاندارد های آموزشی ، تدوین کتاب آموزشی فعالیت داشته ام و 5 جلد از کتب ام در زمینه آموزشی و تولیدی پوشاک  چاپ شده و از وزارت بازرگانی اتحادیه تولید کنندگان پروانه کسب دارم و چندین بار در نمایشگاه های داخلی و خارجی شرکت داشته ام.

خانم بگلری به نظر شما کسی که دارای ایده های کار آفرینی است نیاز به سرمایه های هنگفتی دارد؟ بهتر است سوال را این طور بپرسم که وقتی شما برای اولین بار اقدام به تشکیل آموزشگاه خیاطی و شرکت تولیدی  کردید چقدر  سرمایه داشتید؟

برای هر کاری سرمایه لازم است اما با سرمایه کم هم می شود خلاقیت به خرج داد و در اشتغال زایی موثر واقع شد، من تشنه آموزش های هنری بودم و تلاش کردم اکثر کار های هنری را یاد بگیرم.

من برای اشتغال زایی از خودم شروع کردم. کار ها را خودم جلو می بردم خودم هم کارگر بودم هم دوزنده و در سال  1360 در25 سالگی با سرمایه ای اندک اقدام به تاسیس آموزشگاه در تهران کردم که مصادف با جنگ بود که با مسجد امیر المومنین در امیر آباد تهران قرار داد بسته بودم و برای جبهه لباس سربازان و ملافه می دوختم.

 

با توجه به شرایط اقتصادی کشور  اکثر بانوان مجبور هستند  با در آمدهای اندک در برخی از شرکت ها  کارخانه ها مشغول به کار شوند و با توجه به این که شما مدیر یک تولیدی پوشاک در تهران با تعدادی کارکنان هستید این موضوع برای کارکنان شما هم صدق می کند؟

سال هاست که در زمینه تولید پوشاک کار کرده ام 25 الی 30 نفر در تولیدی من مشغول به کار هستند از آنجایی که تنها 15 نفر از کارکنان این تولیدی به طور مداوم مشغول به کار هستند تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و از تسهیلات بیمه استفاده لازم را می برند و حقوق آنها طبق قانون کار پرداخت می شود و از تسهیلات لازم برخوردار هستند .

 

یعنی می توان گفت که نصف کارگران بانو در تولیدی کار آفرین برتر از خدمات  بیمه بی بهره هستند ؟

ببینید از بین تمامی کارکنان 15 نفر به طور مداوم  مشغول به کار هستند و بقیه به صورت نیمه وقت یا هفته ای 2 روز و ... مراجعه می کنند که در آینده ای نزدیک تلاش خواهیم کرد که اکثر انها از خدمات بیمه استفاده لازم را ببرند.

 

آیا تولیدات خود را به سایر کشورها نیز صادر می کنید؟

بله به عنوان یک تولید کننده داخلی ما تولیدات خود را به کشو رهای روسیه ، فرانسه ، انگلستان حتی عراق صادر می کنیم.

جا دارد اینجا اضافه کنم که در سال 86 در نمایشگاه بین المللی شرکت کرده بودیم که ترکیه با مشاهده محصولات ما آمادگی خود را جهت همکاری با ما اعلام کرد و از ما خواست تا محصولات خود را به این کشور هم صادر کنیم اما به دلیل سرمایه اندک نتوانستیم تولیدات خود را در اختیار آنها قرار دهیم.

 

خانم بگلری شما علاوه بر مدیر عاملی شرکت تولیدی پوشاک در تهران مدیر موسسه  آموزشگاه طراحی و دوخت و صنایع دستی ایرانیان هستید آیا تسهیلات لازم این آموزشگاه را بنیاد تعاون و کار آفرینی زنان تقبل کرده اند؟

از زمانی که این بنیاد  راه اندازی شد و از آنجایی که محل سکونت من شهر تبریز است خانم محمدی مدیر عامل بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینی زنان در کشور به من پیشنهاد داد تا در تبریز نیز یک شعبه آموزش و طراحی خیاطی راه اندازی شود تا استعداد های زنان شناسایی شود که  این آموزشگاه با سرمایه خودم راه اندازی شده است.

خانم بگلری بنیاد تعاون و توسعه کار از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرده است؟

از اواخر سال 89 بنیاد تعاون و توسعه کار آفرین زنان کشور در تهران تحت مدیریت خانم محمدی که در زمینه اشتغال زایی فعالیت دارند ، تشکیل شد که تا کنون این بنیاد از بدو تاسیس خود  در راستای اشتغال زایی برای زنان گام های موثری  برداشته است..

 

استقبال  مسئولان آذربایجان شرقی در قبال پیشنهاد راه اندازی بنیاد تعاون و توسعه کار آفرین زنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

استقبال خوبی شد در ابتدا کار ها به سختی پیش می رفت این موضوع در آذربایجان شرقی جایگاه خود را پیدا نکرده بود اما خانم پیر سمسماری و استاندار محترم با استقبال  بیشتر،  ما را به ادامه کار مشتاق تر کردند و بعد از تصویب این بنیاد و راه اندازی آن خانم هایی زیادی به ما مراجعه کردند و شناسایی شدند و به برخی از آنها، آموزش های لازم ارائه شد و برخی از افراد بیکار هم که دنبال شغل مناسب در زمینه کار های هنری بودند از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به لیست کار جویان که تقاضای کار کرده بودند افزوده شد.

 

بیشتر چه قشری از بانوان متقاضی کا ر از طریق بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینان بانوان  هستند  واضح تر بگویم آیا بیشتر متقاضیان و کار جویان از تحصیلات دانشگاهی برخوردار هستند؟

بیشتر کسانی که جویای کار بودند افرادی با تحصیلات بالا و فاقد کار بودند و برای من جالب بود که این همه تحصیل کرده و فاقد کار وجود دارد. از آنجایی که برنامه های دولت برای اشتغال زایی موثر بود اما از بین مراجعان می شد به این نتیجه رسید که همچنان اکثر کار جویان دنبال شغلی مناسب هستند

اکثر کسانی که متقاضی شده اند مدرک کاردانی و کارشناسی دارند  که به نظر می رسید آنها تنها به مقطع تحصیلی خود بسنده کرده بودند و انتظار داشتند باید در ادارات مشغول به کار شوند که این درست نیست.

 

خانم بگلری برخی از افراد هستند که به کارهای ادرای و پشت میز نشینی علاقه مند هستند و به همین خاطر رشته تحصیلی خود را طوری انتخاب می کنند که بتوانند در ادارات مشغول به کار شوند آیا به نظر شما باید برخلاف میل باطنی خود به دیگر شغل هایی که مرتبط با رشته تحصیلی انها نیست روی آورند؟

منظور من این نیست که تمامی تحصیل کرده ها باید به شغل های خدماتی روی آورند من عقیده دارم که تنها داشتن تحصیلات دلیل بر ایجاد اشتغال نیست.

 

جوانان ادامه تحصیل می کنند و انتظار دارند یکی برایشان شغلی فراهم کند و در اختیار آنها قرار بگذارد آیا خوب نیست جوانان تحصیل کرده ما خودشان علاوه بر تحصیل، شغلی را نیز خلق کنند و باعث رونق و نشاط اقتصاد جامعه شوند؟

خانم هایی که تحصیل می کنند در کنار تحصیل خوب است یک حرفه ای هم بیاموزند که این حرفه می تواند خیاطی ، گلدوزی ، سفره آرایی ، سفال گری ، نقاشی روی شیشه ، کار های روی پارچه ، قالی بافی و ... باشد. 

به نظر من کسانی که تنها به فعالیت های اجتماعی مشغول هستند و از کار  آفرینی غافل هستند روزی خود را به تفکر های خود می فروشند و مانع پیشرفت خود هستند.

شما از بدو تاسیس این بنیاد با چه معضل هایی مواجه بودید؟

یکی از معضلات عدم همکاری سایر ارگان ها با  یکدیگر است که متاسفانه تنها استانداری نقش فعالی از خود بر جا گذاشته و ما از همکاری های شهرداری و سایر ارگان ها  بهره مند نشده ایم. همچنین امیدوارم بی مهری صندوق مهر امام رضا  نسبت به تخصیص وام ها  به بانوان کاهش یابد . در حال حاضر تشکیل تعاونی مواد غذایی پیشنهاد شده اما این تعاونی مکانی لازم برای ارائه خدمات ندارد و لازم است صندوق مهر امام رضا نسبت به برطرف کردن نیاز های این افراد کوشا باشد .

 

بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینی در چند استان فعال است و فعالیت این بنیاد در کدام استان ها چشم گیر می باشد؟

این بنیاد در 16 استان  از جمله  آذربایجان شرقی ،  آذربایجان غربی ،مشهد ، سمنان ، لرستان ، گیلان ، مازنداران ،... فعال است که از آنجایی که لرستان یکی از استان های محروم به شمار می رود فعالیت بنیاد تعاون و توسعه کار افرینی زنان کشور چشم گیر است و به زمینه اشتغال زایی راغب تر هستند و استقبال زیادی از بنیاد می کنند.

 

 

تا کنون بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینی زنان کشور  چه تعداد استعداد ها را شناسایی کرده است؟

ما 600 نفر از بانوان که کارت مهارت نیز داشتند شناسایی کردیم و به صندوق مهر امام رضا معرفی کردیم تا با تعلق وام به چنین افراد،  این اشخاص در تامین نیاز های اولیه خود  با مشکلی مواجه نشوند که متاسفانه صندوق مهر امام رضا (ع) نامهری کرد و تنها به 200 نفر از افرادیی که شناسایی شده بود وام تخصیص شد.

 

لطفا از برنامه ها بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینی زنان نیز اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبان قرار دهید؟

تعاونی مواد دغذایی تشکیل داده ایم اخیرا از اداره کار برای تشکیل تعاونی دعوت کرده ایم و اقدام به تشکیل تعاونی کشاورزی کرده ایم و در زمینه پرورش طیور ، قارچ ، ماهی قزل آلا در خواست فعال شدن تعاونی کرده اند . در زمینه تولیدات مواد اولیه از جمله چرم ، کار روی نقره ، کار روی شیشه ، تقاضای تشکیل تعاونی داد ه اند که اگر تسهیلات لازم در اختیار آنها گذاشته شود میزان بیکاری کاهش  می یاب

 

خانم بیگلری تعدادی از خانم ها هستند که آموزش های لازم  در زمینه فعالیت های خدماتی را یاد می گیرند اما تمایل چندانی به تشکیل تعاونی ندارند به نظر شما فعالیت های اجتماعی بانوان در کشور بخصوص استان ما کم نیست؟

بله به نکته خوبی اشاره کردید در ایران خانم ها به فعالیت های انفردی مشغول هستند و میزان فعالیت های اجتماعی کمتر است آنها تنهایی را دوست دارند بانوان ایرانی باید همدیگر را تحمل کنند و برای همدیگر راه گشا باشند مردم باید هنرها را بشناسند خانم ها نباید از هنر فاصله بگیرند

هنر انسان را ارضا می کند خانم ها باید هدفمند باشند هنر هایی که آموخته اند در کنار هم قرار دهند و در نشاط اقتصادی سهیم باشند . باید به این فکر کنیم که با آموزش این هنر چه کمکی برای رونق اقتصاد خود و جامعه می توانیم بکنیم.

بعضی از خانم هایی هستند که وقتی آموزش لازم را می بینند و به استعداد آنها پی می بریم از راه اندازی شرکت تعاونی سر باز می زنند و به این اعتقاد دارند که برای خود و خانواده  خود،  کار خواهند کرد اما ما باید جامعه را متوجه چنین هنری کنیم تا جایگاه هنر در جامعه به درستی شناخته شود.

 

در زمینه اطلاع رسانی ، چه کمکی از دست رسانه ها بر می آید؟

انتظار داریم رسانه ها  انعکاس دهند که جایی وجود دارد که از حقوق زنان دفاع می شود و جهت اشتغال زایی آموزش های لازم به زنان داده می شود .

ضروری است  رسانه ها به موضع  جهاد،  بیشتر پرداخت کنند چون  تنها از طریق جهاد جمعی و همکاری های مسئولان و اتحاد بانوان می توان کار های موثری در زمینه اشتغال زایی فراهم کرد.

همچنین ضروری است بدانیم که چرا صندوق مهر امام رضا در استان آذربایجان شرقی به کار آفرینان بها نمی دهد!!

خانم بگلری مطمین هستم که در بین فعالیت های اجتماعی خود با خاطرات زیادی مواجه شده اید که در ذهن شما حک شده است اگر تمایل داشته باشید دوست داریم یکی از خاطرات شما را بشنویم؟

چند سال پیش در نمایشگاه بین المللی تبریز شرکت کرده بودیم ما  تنها غرفه ای بودیم که از کشور ایران حضور داشتیم و  انتظار داشتیم که رسانه های استان بخصوص صدا و سیما  اخبار مربوطه  به ما را پوشش دهد که متاسفانه صدا و سیمای آذربایجان شرقی از پوشش اخبار مربوط به نمایشگاه ، رغبت چندانی نشان نداد و ما مجبور شدیم گروهی از خبرنگارانی را  از تهران برای پوشش خبری به تبریز  دعوت کنیم و جای تاسف داشت که از بین این همه خبر نگار تبریزی خبرنگاران  تهرانی  اخبار مربوطه به استان  را پوشش دادند و این خاطره ناراحت کننده  هیچ گاه از ذهن من بیرون نمی رود.

 

خانم بیگلری احتمال دارد مخاطبان با مطالعه این مصاحبه از نحوه ثبت نام در بنیاد تعاون و توسعه کار آفرینان زنان کشور سوالاتی به ذهنشان خطور کند این اشخاص  جهت ثبت نام و آموزش های لازم چگونه باید با شما در تماس باشند؟

علاقه مندان می توانند در تمام آموزشگاه ها مهارت های لازم را کسب کنند وعلایق خود را در شاخه های هنری شناسایی کنند و با مراجعه  حضوری یا تماس با شماره تلفن 3314674 علایق خود در شاخه های هنری را در اختیار بنیاد قرار دهند  که  خود ما اسامی آنها را در سایت بنیاد تعاون ثبت می کنیم و اگر نیاز به مهارت داشته باشند مهارت های لازم را دوباره آموزش می دهیم  آموزش می دهیم  و نسبت به  دریافت تسهیلات بانکی هر کمکی از دست بنیاد بر آید کوتاهی نخواهد کرد.

و اما بشنویم سخن آخر خانم بگلری را؟

به بانوان توصیه می کنم در زندگی، عمر خودشان را به بطالت نگذرانند در کلاس های هنری شرکت کنند و بدانند که هنر با روح انسان اجین است و هنر زمینه ساز اقتصاد خانواده است زنان مد گرا هستند و باید تلاش کنند خودشان در خلق مدها و برند ها کوشا باشند و اگر ما بتوانیم برندهایی را ایجاد کنیم می توانیم حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

گفت و گو از لیلا آقاجانی

عکس ها از ندا سلیمانی

انتهای پیام/

همه دیوانه خطابم می کنند یکشنبه 9 مهر 1391
کوتاهی دولت در قبال تعهدات خود به صنایع جمعه 30 تیر 1391
بی مهری های صندوق مهر با کار آفذینان زن استان یکشنبه 25 تیر 1391
خداحافظی یک هفته ای مطبوعات از کیوسک های تبریز یکشنبه 31 اردیبهشت 1391
اتوبوس حامل هنرمندان و خبرنگاران تبریز دچار سانحه شد دوشنبه 18 اردیبهشت 1391
متین کودکی که نامش جهانی شد سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
ما هم حق زندگی داریم یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
گزارشی از نیم میلیون حاشیه نشین در تبریز سه شنبه 29 فروردین 1391
سالمندان تبریز برای دریافت کارت منزلت ثبت نام کنند دوشنبه 21 فروردین 1391
جزئیات مرگ مشکوک نخبه علمی در خانه اش دوشنبه 21 فروردین 1391
فراهم شدن امکان پرداخت غیر حضوری قبوض آب با تلفن 1808 دوشنبه 21 فروردین 1391
با زبان مردم حرف می زنیم شنبه 12 فروردین 1391
نوروز غنی و فقیر نمی شناسد شنبه 27 اسفند 1390
ترجیح می دهم جوانان کاندیدا شوند پنجشنبه 27 بهمن 1390
لیست قطعی جبهه متحد اصول گرایان آذربایجان شرقی در تبریز و 7 شهرستان آذربایجان شرقی سه شنبه 25 بهمن 1390
لیست آخرین پستها